İstiridye Mantarı Kompostunda Nem ve Oksijen Dengesi

0
491

İstiridye Mantarı Kompostunda Nem ve Oksijen Dengesi

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliğinde kompost içerisinde gaz alış-veriş, nem oranı ve sıcaklık oldukça önemlidir. Bu parametreleri kontrol altında tutmak, başarılı bir üretim için esastır.

Görsel temisildir

Kompost içerisinde metabolizma faaliyetlerinden dolayı oluşan suyun buharlaşması ve daha sonra tekrar gerekli suyun yerine konması gerekir. İstiridye Mantarı Kültüründe su ve hava alış-verişinin sürekli olmalı, sabit kalmamalıdır.

İstiridye mantarı misel yapısının oksijen alış-verişi yapabilmesi için kompost içerisinde az da olsa hava boşlukları olmalıdır. Bundan dolayı pamuk gibi sıkıca paketlenen kompost malzemesi diğer substrat malzemesi ile karıştırılarak yeterli hava boşluğu sağlanmalıdır.

Sıcak günlerde mantar torbası içerisinde ortaya çıkan konsantre gazın sıkıca paketlenen ıslak pamuk üzerinden dışarı atılması kolay değildir. Bu yüzden kompost iç ısısı yüksek derecelere çıkabilir. Sonbahar ve kış aylarında pamuk kompost, sıcak mevsimlerinde ise saman kompost kullanmak avantajlı olabilir. Eğer pamuk kompost kullanılırsa, kompost blok çapı 15-20 cm’ye kadar düşürülmelidir.

Pamuk kompostunu nemlendirmek için gelişigüzel su ilave edersek, nem oranını ayarlamak oldukça zor olur ve daha sonra nem miktarını ölçmek için herhangi bir test yoktur.  Bu yüzden ilave edilecek su miktarı hesaplanarak, belli bir miktarda ilave edilmelidir.

Kompost malzemesi olarak pamuk kullanılırsa, nemlendirme belli oranda su kullanılarak döner tambur veya içerisinde mikser bulunan tambur kullanılması zorunludur.

Mantar Kompost içerisinde su miktarı ile oksijen miktarı arasında ters bir orantı vardır.

Çok fazla oranda su = az miktarda hava (Mantar kompost nem oranı %75 veya üzerinde)
Az miktarda su = Çok miktarda hava (Mantar kompost nem oranı %67 veya altında)
Eğer mantar kompost içerisinde çok miktarda su varsa, az miktar da hava boşlukları kalacaktır. Bu yüzden, kompost içerisindeki bazı bölgelerde oksijen yeterli olamayacağından, oksijensiz alanlar oluşacaktır. Buna karşın az miktarda su, kompost içerisinde bol miktarda hava keselerinin olmasına neden olacaktır. Bu da kompost için gerekli olan iç sıcaklığına hiçbir zaman ulaşamamasına anlamına gelmektedir.

Nem oranı yüksek pamuk kompostu gibi sıkıca paketlenen torbalar içerisinde oksijensiz odaklar oluşabilir.

Eğer mikroorganizma büyümesi ve gelişmesi için oksijene ihtiyaç duyuyorsa,oksijenli, gerektirmiyorsa oksijensiz mikroorganizmalar olarak adlandırılır.

oksijenli mikroorganizmalar mantar kompost içerisindeki organik maddeleri hızlı bir şekilde parçalayarak, C02(karbondioksit), su ve ısıya dönüştürürler.  Bu ısı üretimi Thermogenesis olarak adlandırılır. İstiridye Mantarı miseli oksijenli bir ortamda üremeyi sever bu yüzden torbalara delikler açılmaktadır. Bu delikler aynı zamanda gaz alış/verişi içinde gereklidir.

Kompost torbalarının içerisinde oluşan havasız odaklarda istenmeyen oksijensiz  ortamda üreyebilen mikroorganizmalar çoğalabilirler.  Bu tür mikroorganizmalar kompost organik maddeleri kısmi olarak parçalaya bilirler. Bu yüzden anaerop’lar aerop’lardan daha az miktarda sıcaklık oluştururlar.

Oksijensiz ortam da üreyen mikroorganizmalar kompost içerisindeki organik maddeleri parçalayarak sadece C02 ve su değil aynı zamanda bazı organik asitler, metan ve hidrojen sülfit gibi gazlar da ortaya çıkarır.

Oksijensiz (Anaerobik) alanlar incelendiğinde; Bu alanlar sarımtırak renk de, çürük yumurta gibi kokan ve kompostlanmamış bölgelerdir. Bir kompost yığınındaki bu alanlar gözle görülür derecede daha soğuk ve genellikle su geçirmez (çok fazla oranda su = az miktarda hava) odaklardır.  Bu gibi oksijensiz odakların oluşması mantar verimini de olumsuz yönde etkiler.

Ticari istiridye mantar verim oranı genellikle %20-25 arasındadır. Saman-kepek veya pamuk kompost verimi ideal koşullar da %30 kadar çıkabilir. Mantar verim hesaplamasında genellikle kompost içerisindeki kuru madde ağırlığı temel alınır (%30 kuru madde + %70 su).

Verimlilik kompost malzemelerinin yapısı, kompost blok çapı, gaz alış verişi, kuluçka ve üretim odalarındaki sıcaklık, nem, ışık ile birlikte pastörizasyon ve hijyen koşullarına bağlıdır.  İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği sadece bir parametreye bağlı olsaydı, oldukça kolay olurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.