Mantar Odalarının Dezenfeksiyonu ve Önleyici Uygulamalar

0
662

Mantar Odalarının Dezenfeksiyonu ve Önleyici Uygulamalar

Mantarhane odaları kullanımdan önce dezenfekte edilmelidir. Hastalık ve haşere çeşitlerine göre tarım ilaçları kullanılmalıdır.

Nasıl dezenfekte edebilirim ?

Mantarhane dezenfeksiyon ve hijyenik koşullarının sağlaması için yapılması gerekenler birkaç adımda sıralanabilir. Ekim ve üretime başlamadan 3-4 gün önceden gerekli hazırlığı yapmak gerek. odalar ekim ve kuluçka için temiz ve steril olmalıdırlar. Peki odalarımızı nasıl hazırlayacağız? Şimdi bu sorunun cevabını verelim.

  • Chlorothalonil  ve thiophanate methyl etken maddeli ilaçları kullanabilirsiniz bu etken maddeli ilaçlar tarım bakanlığı onaylı dır yani zirai uygulamalar için üretilmiş ilaçlardır. Bu ilaçlar fungusitlerle mücadelelerde kullanılır. Trichoderma (Yeşil Küf) bir tür fungusit türüdür. İstiridye mantarı yetiştiricilerinin başbelası olan yeşil küf hastalığından korunmak için, yada yeşil küf ortaya çıktığında  “Chlorothalonil  ve thiophanate methyl” etken maddeli ilaçlar kullanabiliriz. Bu ilaçlar biz üreticileri büyük zararlardan kurtarabilir. Mantarhanelerin diğer belalıları ise sinekler ve lavralar dır bu haşereler için ise Piretroid tipi ilaçlar kullanılabilir. Bu söylediklerim etken maddelerdir ilaç markaları değiller. İlaç alırken sadece bu etken maddelerine dikkat etmeniz gerekir.

İlaçlamamızı yaptıktan sonra ranzalar, mantar odaların yer ve duvarlarının her bir köşesi dezenfekte edilmesi gerekir. Bunun için birkaç metot uygulayabilirsiniz.

  • Mantar odaların iyice temizlendikten sonra üretim esnasında kullanılan tüm materyaller deterjanlı su ile temizlenir. Daha sonra su ile durulandıktan sonra güneşin etkisinin en çok olduğu saatlerde kurutulurlar. Odalar temizlendikten sonra, kapılar ve pencereleri açarak yeterli havalandırma ile mantar odalarının kuruması sağlanır.
  • Kireçli su püskürtülmesi: Havalandırmadan sonra, odaların duvarları, tavanı ve raflar kireç suyu püskürtülür.Mantar odalarında Kireç ve kükürt karışımı sıvı (Gülleci bulamacı) çözeltiler püskürtülerek sineklerin girmesini ve zararlı küflerin gelişiminin önlenmesinde kullanılabilir. Gülleci bulamacının tarifini ayrı bir yazıda anlattım buraya tıklayarak tarifini bulabilirsiniz.
  • Yada bu iş için hazırlanmış özel dezenfektan solüsyonlar kullanabilirsiniz tercih size kalmış.

Tüm dezenfektanlar gelişigüzel kullanılmamalıdır.

Aynı zamanda bir tarım ilacı devamlı olarak da kullanılmamalıdır.

Eğer devamlı olarak kullanılırsa belli bir süre sonucunda istenmeyen mikroorganizmalar bu ilaçlara karşı bağışıklık geliştirebilir. Bundan dolayı zaman zaman dezenfektanlar değişerek kullanılmalıdır.

Mantar odalarında azami temizliğine dikkat edilmeli ve herhangi bir sorun oluşmadan önce koruyucu önlemler alınmalıdır.

Örneğin mantar odalarına dış ortamdan sineklerin girmesini önlemek için pencereler ve kapılar da sineklik olmalıdır. Eğer mantar odalarının tavanında veya duvarında bulunan bir çatlak veya boşluklardan sinekler girebiliyorsa, bu sinekleri yok etmek için devamlı olarak tarım ilacı kullanılması yerine bu çatlakların onarılması daha akılcı bir yöntemdir.

Mantar odalarına girmeden önce ayakkabılar veya çizmeler dezenfekte edilmelidir.  Odalara giriş-çıkışlar minimum düzeyde tutulmalıdır.  Bu ve buna benzer önlemler ve akılcı yöntemler geliştirilebilir.

Önemli not: Herhangi bir kimyasal kullanmadan önce sağlığa zararı veya etkileri hakkında tarım ilaçları uzmanına danışılmalıdır.

Herhangi bir kimyasal ilaç kullanırken gaz maskesi ve diğer kişisel koruyucu ekipmanlar kullanılmalıdır. Bilmediğiniz her hangi iki kimyasal madde karıştırıldığında zehirli gazlar çıkartabilir.  Tüm kimyasallar uygun bir dolap içerisinde kilitli olarak saklanmalıdır.  Kimyasallar kullanımdan sonra derhal depolanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.