İSTİRİDYE MANTARI ZARARLILARI VE HASTALIKLARI

2
598

 

İSTİRİDYE MANTARI ZARARLILARI VE HASTALIKLARI

Ilık ve nemli ortamlar istiridye mantarının üremesi için uygun ortamlar olmasına karşın aynı zamanda bir çok haşere ve patojenler için de elverişli ortamlardır. Mantar üretim tesisinin dış ortamı mantar zararlıları ve hastalıklarına kaynak teşkil ediyorsa istiridye mantarı üretimine büyük zararlar verebilirler. Bakteriyel, yeşil küf, fungal kontaminasyon,sinek ve haşere gibi zararlılar en önemli nedenleridir.

Bakteriyel problemlerin başında Pseudomonas tolaasii ile bulaş riski gelmektedir. Bu tip bakteriler mantarlarda leke hastalıklarına neden olmaktadırlar. Etkilenen mantarların rengi solar, kırılgan ve daha kısa raf ömrü olmaktadır. Mantar odalarında devamlı olarak aşırı nem, yetersiz havalandırma ve yüksek sıcaklık bu gibi bakteriyel enfeksiyonların yol açarlar. Bu tip enfeksiyonlar mantar verimin oldukça düşürdükleri için tüm dünyada mantar üreticileri için büyük bir problemdir.

Rakip küflerin substrat içerisinde üremesi üreticiler için başka bir büyük problemdir. Üretmek istediğimiz mantar türleri ile kompost içerisindeki besin maddelerini kullanmak için yarış içerisinde olduklarından dolayı, mantar verimine oldukça olumsuz yönde etki ederler. Yeşil küflerin yaklaşık olarak 30 değişik türü istiridye mantarı verimine %30-100 arasında kayıplara neden olabilmektedirler. Bu kayıplara neden olan Trichoderma spp. türleri major etkenlerden birisidir.

Sinekler ve böcekler mantar üretiminde kayıplara neden olabilmektedirler. Özellikle Phorids ve Scarids cinsi sinekler mantar üreticilerin sıklıkla karşılaştığı sorunlardan birisidir. Olgun larvalar mantar misel yapıları ile  beslenmelerin yanında mantar oluşumlarının içerisinde de girerek, mantar üretiminde büyük kayıplara neden olabilirler. Böcekler, karıncalar ve sinekler bakterileri ve rakip küflerin taşıyıcıları olduklarından mantar hastalıkları ile mücadele de oldukça zorluk çıkarırlar. Fareler kompost içeriklerini ve mantarları tükettiklerinden dolayı kayıplara neden olurlar.

Mantar hastalıkları ve zararlılarla mücadele etmek verimli mantar üretimi için oldukça önemlidir. Sanitasyon ve hijyen kuralları gibi bazı temel mücadele adımlar mantar üretiminde hayati anlamları vardır. Kuluçka ve mantar oluşum evrelerinde kontamine olan mantar kompost torbaların derhal ortamdan uzaklaştırılması alınacak önlemlerden bir tanesidir. Mantar odalarındaki pencere, kapı ve havalandırma deliklerin önlerine çeşitli ince perdeler konularak böceklerin ve sineklerin girmelerini zorlaştırıcı engeller konulmalıdır. Mantar odalarının zemini daima temiz tutulmalı ve yerdeki böcekleri tutucu zamklı matlar kullanılmalıdır. Son olarak mantar odalarında kullanılan alet ve cihazlar daima temiz olmalı ve kullandıktan sonra dezenfekte edilmelidir. Ayrıca istiridye mantarı gelişim sorunları hakkında yazımı okumanızı tavsiye ederim yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İstiridye Mantarı:  Yaprak Mantarı, Ağaç Mantarı, Kavak Mantarı, Kayın Mantarı, olarak adlandırılır. Bilimsel adı: Pleurotus ostreatus

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.