İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Kolay Kazanç Elde Edilebilir mi ?

3
493

Hızlı ve kolay kazanç kapısı gibi gösterenlere karşı şüpheli ve dikkatli olun!..

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği (Kayın, Kavak Mantarı) son zamanlarda popüler olmasına karşın, küçük işletmeler uzun bir süre ticaret hayatlarına devam edememektedirler. Bu faktörlerin bazıları; Hijyenik koşullara yeteri kadar önem verilmediğinden dolayı kontaminasyon sorunları yaşanmakta ve buda ürün kayıplarına neden olmaktadır. Diğer nedenler; Kaliteli ve verimli istiridye mantarı tohumu kullanmamak ve üretim yaptıkları bölgeye  adapte olmuş mantar cinslerinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Yaşadığınız bölgeye adapte olmuş (soğuk, sıcak veya ılıman) mantar cinsleri ile ürün veriminiz daha yüksek olur. Başarılı bir üretim yapabilmek için, bu ve bunun gibi özelliklere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yapılan araştırmalarda ülkemizdeki mantar işletmelerinin %80’i 1-5 yıllık tecrübeye sahiptir. Görüldüğü gibi mantarcılık işine soyunan yatırımcılar kısa süre içinde ya işletmeyi bırakıyorlar yada devrediyorlar.

Muhtemelen bazı İnternet sayfalarında bu işin ne kadar kolay olduğunu ve hızlı bir şekilde nasıl para kazanıldığı hakkında makaleler okudunuz.

Bildiğiniz gibi, bir iki basit adımda hazır, zahmetsiz, hızlı, yüksek kar oranları gibi kelimeler, sözcükler ve fikirler insanları nasıl yanıltıyor ve etkiliyorsa!.. Risk, zaman, çaba, sermaye yatırımı, teslimat takvimi, müşteri iletişim listesi, alacak, verecek, işletme giderleri, sürekli kaliteli ürün ve zamanında teslimatı sağlamak gibi kavramlar ise gerçeklerdir.

Birçok yatırımcı iyi niyetle başlanan çalışmalarında merdiven basamağını çıkar gibi değil de en son basamaktan işe başlamaları yanında aceleci ve mantar yetiştiriciliğini basit görme alışkanlığından dolayı bu teşebbüs hüsranla bitmektedir. Bu yanlış, ülke ekonomisine zarar verdiği gibi yeni başlayanlar içinde kötü örnek olmaktadır.

İstiridye mantarı yetiştiriciliği ciddi, zor, uzmanlık isteyen bir iştir ve verim, hijyen, pastörizasyon ile direkt alakalıdır.

Ticari olarak İstiridye Mantarı Yetiştiriciliğinde hesaplar haftalık üretim olarak hesaplanır, yani haftalık sürekli bir üretim yapmanız esastır. Üç-Dört Hafta ara ile istiridye mantarı üretimi; pazarlama ve iş gücünü düzenleme açısından imkansız değil fakat oldukça zordur.

Mantarcılık işine yeni başlayan girişimciler, öncelikle torbalanmış ve içinde miselleri sarmış hazır kompost ile işe başlamalıdırlar. Hazır kompost ile mantar üretimi en az 3-6 ay devam edilmelidir. Bu husus önemlidir.  Mantar üretiminde tecrübe kazandıktan ve çeşitli kompost hazırlama tekniklerini denedikten sonra, kompost hazırlanmalı ve sürekli, düzenli bir üretime geçilmelidir.

Yakın zamanda sizlere kompost hazırlama teknikleri hakkında açıklayıcı bir yazı hazırlayacağım. Aklınız takılan sorular varsa alt kısımda yorumlar üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

3 YORUMLAR

  1. Bende bu işi yapmak istiyorum ama bir türlü cesaret edemiyorum çünkü herkes kafasına göre birşeyler yazıyor yok efendim neymiş maliyeti az ama karlıymış ama anladığım kadarıyla çok karışık bir iş herkes kendine göre birşeyler yazıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.