İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ve Mantar Tesisi Kurulum Maliyeti

0
586

Ürettiğiniz mantarın pazarlamasında sürekli üretim neden önemlidir!..

Mantar kompost üretimini kendiniz mi yapmalısınız yoksa satın mı almalısınız?

İstiridye mantarı satış

İstiridye mantarı ne kadar kazandırır?

İstiridye mantarı yetiştiriciliği maliyeti nelerdir?

İstiridye mantarı yetiştiriciliği karlı mı?

Ticari olarak İstiridye Mantarı Yetiştiriciliğinde hesaplar; haftalık veya günlük üretim olarak hesaplanır, yani haftalık veya günlük sabit bir üretim yapmanız esastır. Başlangıç da yatırım maliyetlerini minimum da tutmak için günlük, iş ekipmanları kullanmaya başladıktan sonra bir hafta ara ile üretim yapabilirsiniz. Üç-Dört Hafta ara ile istiridye mantarı üretimi; pazarlama ve iş gücünü düzenleme açısından gerçekçi bir yaklaşım değildir.

Şöyle açıklayayım; Satın aldığınız kompost için tüm şartları yerine getirdiniz ve ilk flaş yani ürün bir ton mantar çıktı, ne yapacağız bu mantarı, alacak müşteriniz var mı? kime satacaksınız!..4-6 hafta da bir ürün çıkaran kişiyle kim çalışmak ister. Eğer kompost üreticisine satmayı düşünüyorsanız; firma kilosuna kaç lira ödeyecek, nakliyesi kime ait olacak ve sizinle çalışma garantisi veriyor mu? En önemlisi bu satış sonrası siz ne kazanacaksınız!…

Müşteriye her gün veya hafta ürün sağlamanız gerekir. Günlük veya haftalık olarak ürettiğiniz 400-700 kilo istiridye mantarını kolaylıkla satarsınız. İki ayda bir ürettiğiniz mantarı pazarlamanız çok zor olabilir. Eğer her gün 2 ton mantar da üretseniz yine satarsınız yani en önemli konu sürekli üretimdir.

Her gün Kuluçka odasına 300 kg kompost koymak gerekir ki günlük 60-75 kg arası mantar hasat edelim ve müşterimize devamlı mal sağlayalım . İstiridye mantarı yetiştiriciliği ciddi, zor, uzmanlık isteyen bir iştir ve verim, hijyen, pastörizasyon ile direkt alakalıdır.

Mantarcılık işine yeni başlayan girişimciler, öncelikle torbalanmış ve içinde miselleri sarmış hazır kompost ile işe başlamalıdırlar. Hazır kompost ile mantar üretimi en az 3-6 ay devam edilmelidir. Bu husus önemlidir.  Mantar üretiminde tecrübe kazandıktan ve çeşitli kompost hazırlama tekniklerini denedikten sonra, kompost hazırlanmalı ve sürekli, düzenli bir üretime geçilmelidir.

Kompost yapmak, yatırım ve iş gücü gerektirir. 100 m² lik oda için haşlama yöntemi pastörizasyon ile günde 300 kilo kompost yapabilirsiniz. Eğer haftalık kompost yapmayı planlarsanız 3000 kg kompost yapmanız gerekir. Bunun için buhar odası yapabilecek en az 100 m² yer, Pastörize Kazanı ve buhar jeneratörü (buharlı nemlendirme cihazı) gerekir. Eğer yüksek tonaj da  kompost ile daha önce karşılaşmış-sanız bu belirtilen hesaba işçi masrafında eklemeniz gerektiğini bilirsiniz.

İzolasyonsuz çadırlarda, derme çatma yerlerde mantarları ancak haşere yemi yaparsınız. Tek oda yeterli, daha bölmeye gerek yoktur diyorsanız!..100 m² tek odalarda 24°C derecelik kuluçka ortamı 60.000 btu 8-10 bin TL’ lik klimalarla sağlanabilir, daha ucuzları ya ortama yetmiyor yada fazla elektrik tüketiyor. Yetersiz güçte klimalar yazın oda derecesini 15 dereceye indiremediklerinden üretim duruyor. İklimlendirme ve havalandırma kontrol sistemi, sisleme, raf sistemi ve diğer masrafları ekleyin, 100 m² lik bir odanın mantar tesis kurulum maliyetleri 30-35 bin civarındadır.

Eğer bu işi ciddi ve doğru yapmayı istiyorsanız, iyi bir araştırma ile konunun tüm inceliklerini öğrenmelisiniz. Gerekli hijyen koşulları sağlanarak 250-300 m² kapalı alanda bu işe başlanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.