TİCARİ OLARAK İSTİRİDYE MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ

0
1097

TİCARİ OLARAK İSTİRİDYE MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ GÜNLÜK HASAT SİSTEMİ NASIL YAPILIR ?

Kuluçka ve Üretim odaları iklimlendirme şartları farklıdır. Kuluçka odaları 24ºC, Üretim Odaları ise 18-15ºC olmalıdır. Eğer iki ayda bir üretim yapıyorsanız, farklı iklimlendirme aynı odada uygulanabilir.

Günlük kompost üretimi için 250 m² lık oda yeterlidir ve uygulama şöyle yapılabilir. 250 m² oda bölünerek,1×50 m² pastörizasyon, 2×25 m² kuluçka odası ve 2×75 m² üretim odası yapılır. Kuluçka odaları 24ºC, üretim odaları ise 18-15ºC iklimlendirmeli. Birinci Kuluçka ve Üretim odası doldurulduktan sonra, ikinci Kuluçka ve Üretim odası kullanılabilir (1 x 2 x 2). Hasat bittikten sonra birinci Kuluçka ve Üretim odaları ancak temizlenip, dezenfekte edildikten sonra tekrar kullanılmalıdır.

Eğer haftalık kompost üretimi yapacaksanız 500-600 m² bir kapalı alana ihtiyacınız olabilir. 1x Pastörizasyon, 3x Kuluçka ve 1x Üretim odasından oluşabilir. 1 x 3 x 1 modeli en popüler planlardan birisidir. Üç kuluçka odalarından her biri haftalık kompost torbalarınızı alacak kapasitede olmalıdır. Günlük veya haftalık üretim planlarınıza göre Mantar tesis kurulum maliyetleri değişecektir. Dolayısıyla bu işe başlamadan önce ne tür bir üretim modeli seçeceğiniz önemlidir.

Her gün yapılan 300 kg kompost bu kuluçka odasına konur orada 21 gün durup kuluçka dönemini tamamlar, her gün kuluçka dönemini tamamlayan kompostlar üretim odasına alınır burada yaklaşık 35 gün duracaklardır. Genelde 3 flaş bekletilir bu flaşlar 35 gün sürer ve kompost ağırlığının yüzde 20-25 arası ürün verir. Eğer istiridye mantarı odalarını daha verimli bir şekilde kullanmak istiyorsanız, 3 flaş değil 2 flaş dan sonra mantar hasat sonlandırılması gerekir. Birinci sürüm de total istiridye mantar ağırlığının %70’i, ikinci sürümde %20’si ve üçüncü sürümde ise %10 hasat edilir.

Poşetler genelde 100*35 cm ölçülerinde 50-100 mikron kalınlığında kullanılır. 12-15 kg kompost iyi sıkıştırarak doldurulabilir. Poşetler S kancası ile birbirlerinin üzerine tavana asılacaksa, poşet kalınlığı yetersiz olanlar da taşıma ve yerleştirme işlemleri sırasında yırtılmalar ve dökülmeler meydana gelebilir.  Eğer poşetler raflara yatay olarak yerleştirilirse, daha az kalınlıkta poşetler kullanılabilir.

Başlangıçtan 56 gün sonra üretim odanızda 35*300 =10500 kg kompost olur. Üretim odanızdan çıkanlar ve kuluçka odanıza girenler ile bu rakam her gün sabit kalır. İkinci 25 m² Kuluçka ve 75 m² Üretim odasını aktif olarak kullanıp, ileride çok daha fazla istiridye mantarı üretebilirsiniz.

Şu anda artık günde 60-75 kg mantar almaya başlarsınız. İstiridye mantarı satış fiyatı toptan 5-5.5 liradır. Hal de 7  pazar da 10 TL dır buda ayda 9000-11250 TL arasında cironuz olur. İstiridye mantarı yetiştiriciliğinde verimlilik ile kazanım doğru orantılıdır. Eğer verimliliğiniz düşükse, kazanım sağlamanız çok zordur.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin yada yorum yapın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.