İstiridye Mantarı Toplama Zamanı

0
527

İstiridye mantarı yetiştiriciliği yapan kişilerin en önemli sorunlarından birisi de doğru şekilde istiridye mantarının toplama zamanı ayarı yapmaktır. İstiridye mantarı üretimi, uygun şartlar sağlandığında çok zor olmasa bile yetiştirilen mantardan maksimum gelir elde etmek için toplama zamanı büyük önem taşır.

İstiridye mantarının ideal yaprak büyüklüğü 10-20 cm arasıdır. Bu ebatlara gelen her mantar toplanabilir, ne zaman toplayacağınızı ayarlamak size kalmıştır.

İstiridye Mantarı Kaç Günde Yetişir

İstiridye mantarının yaklaşık 20 günlük bir kuluçka dönemi vardır. Bu dönemde mantar tohumları tam bir sarım yaptıktan sonra genelde 17. gün ilk mantarlar görülmeye başlar.

İlk mantarın göründüğü günden itibaren uygun sıcaklık, nem ve oksijen ayarı yapıldığında mantarın yaprak büyüklüğünün 10 cm olması 5-6 gün sürecektir. Yani ilk istiridye mantarı kuluçka döneminden sonra 6 gün içinde toplanabilir.

Bu dönemde mantarın yaprağının her gün en az %50 oranında büyüdüğü unutulmamalıdır.

İlk hasat döneminden sonra kısa bir ara kuluçka dönemi olur ve ikinci hasat döneminde mantar yetişme süresi 10 günü bulabilir. Bunun nedeni kompost içindeki katı madde yani besin miktarının azalmasıdır.

Son hasat döneminde ise mantarın yetişmesi 15 günü bulacaktır.

Yani istiridye mantarı yetişme süresi 5 ile 15 gün arasında değişir.

İstiridye Mantarı

İstiridye Mantarı Kaç Kez Hasat Edilir

İstiridye mantarı kompostları 3 dönem halinde mantar verir. Yani bir kompost 3 kez hasat edilir.

İlk mantar kuluçka dönemi bittikten sonra 5-6 gün içinde toplanabilir hale gelir ve 10 gün içinde tüm mantarlar toplanır. İlk ürün döneminde o komposttan toplayacağınız tüm mantarın yaklaşık %40’ını toplamış olursunuz.

İlk hasat döneminin ardından 10 günlük bir bekleme dönemi olur ve bu sırada hiç mantar çıkmaz. Daha sonra tekrar mantarlar çıkmaya başlar ve yine 10 gün boyunca toplarsınız. İkinci hasat dönemi denen bu sürede toplayacağınız mantar yaklaşık %20 dir.

Üçüncü hasat dönemine girmeden önce de 15 günlük bir bekleme dönemi geçer ve bundan sonra son kalan mantarlar çıkmaya başlar. Mantar büyüme hızı ilk üründen daha düşük olacağından toplama dönemi 1 aylık bir süreye bile yayılabilir.

Kuluçka ve hasat dönemi dahil bir mantar kompostundan yaklaşık 3 ay verim alınabilir. 3 aydan sonrası ekonomik olarak kazançlı değildir.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin yada yorum yapın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.