İstiridye Mantarı Kompostu Hazırlama Rehberi

5
1364

İstiridye mantarı kompostu nasıl yapılır?

Sıcak pastörizasyon nasıl yapılır?

Arkadaşlar size bu yazımda istiridye mantarı kompostu nasıl yapılır adım adım anlatmaya çalışacağım umarım sizin için faydalı bir yazı olur. Sizde yazıdaki yönergeleri takip ederek evde kendi kompostunuzu yapabilirsiniz. Kompost hazırlamak sandığınız gibi zor değil ancak dikkat etmeniz gereken basit ama önemli husular var bunalara dikkat ederseniz sizde kendi kompostunuzu yapabilirsiniz. Hatta dilerseniz kendi mantarhane kompost tesisinizi kurabilirsiniz. Şimdi istiridye mantarı (Kayın, Kavak) kompostu nasıl yapılır bunu anlatalım.

Ekim için yapacağınız hazırlıklar:

– Büyük bir kazanda suyu 100 C dereceye gelinceye kadar kaynatınız.

– Su kaynadıktan sonra içerisine samanı koyunuz saman ile suyunuz 100  °C ’ye ulaştığı andan itibaren 90 dakika süreyle daha kaynatınız. Lütfen süreye uyalım edelim.

– Samanı ilistir gibi bir yüzeyde bekleterek fazla suyunu sırkmasını sağlayın.

– Samanı temiz bir naylon örtü üzerine sererek dinlendirin.

– Kaynayan malzemeler elinizi yakmayacak kadar soğuduğu zaman poşetlemeye geçebilirsiniz. Bu sıcaklık 20 C derece ve altı olmalıdır.

– 30 x 70 boyutlarında poşetlere (şeker poşeti olabilir) 30 adet minik delikler açınız. Delikleri deleceğiniz aparatlar lütfen steril olsun. Örneğin alkol ile sterilize edebilirsiniz.

– Delikli poşete 10-12 cm yâda 5 – 6 parmak kalınlığında samanı yayıyoruz ve samanın içine bir avuç tohumu her yere dağılacak şekilde serpiştiriyoruz. Sonra tekrar 10-12 cm yâda 5 – 6 parmak kalınlığında samanı yayıyor ve tekrar tohumluyoruz. Her kata bu ekimi yapıyoruz. Bu işlemi poşet dolana kadar devam ettiriyoruz. Arada poşeti sıkılaştırınız.

– Poşetlerin ağızlarını sıkılaştırıp bantlayınız. Karanlık bir ortamda, 23 °C derece oda sıcaklığında takribi yaklaşık olarak 20 gün boyunca hiç bir uygulama yapmadan kompostu bekletiyoruz. Tüm bu süreç kompostlarımızın tamamen beyazlamasına kadar sürecek bir süreçtir. İlk fazda kesinlikle hiç ışık olmamalıdır, oda zifiri karanlık olmalıdır.

– Kompostlarımız tamamen beyazladığında, yani sarımını tamamladığında, artık 2. Evre’ye yani bakım aşamasına geçilecektir.

Bakım aşamasında dikkat hususlar nelerdir?

 • Işık
 • Nem
 • Isı
 • Havalandırma

– Oda aydınlatması sadece floresan ışığı ile gündüz saatlerinde yapılacak olup, günlük 8 – 12 saat arası sürecek.

– Hazırladığınız kompostun delikleri nemlenecek şekilde sabah akşam olmak üzere sulama yapılarak nem ihtiyacı karşılanmalıdır. Nem ihtiyacını evde küçük spreylerle üzerine spreyleme yöntemi ile giderebilrsiniz. Ancak Büyük tesislerde ULV makinası yada Nozullerle otomatik sistemler kullanmalısınız

– Mantarlar taslakları yani pinler oluşmaya başladığında, oda ısısı 14 – 17 C dereceye indirilmelidir.

– Mutlaka iyi bir havalandırma yapılmalıdır. Çünkü mantar büyüdükçe ve çoğaldıkça havalandırma ihtiyacı artar.  Tesisler için havalandırmada dikkat edilecek en önemli husus şudur. İçeri aldığınız temiz havanın ısısı ve nem oranı içerdeki hava ile eşit olması gerekir. Çünkü oda ikliminin ani değişiklikler mantarlar üzerinde olumsuz etkileri oldukça fazladır. Üreticilerimizin karşılaştığı problemlerin %95’i kötü havalandırma sebebi yüzünden yaşamaktadırlar.

– Mantarlarınızın yaprak kıvrımları düzleşmeye başlamadan hemen önce toplamalısınız. Mantarı köküyle birlikte koparınız. Kompost içinde kalan kökler bozulma ve çürümeye sebep olacağı için kökleri kompost içerisinden  alınız ve odadan uzaklaştırınız.

Uyarılar:

 • Ortamda kesinlikle tahta ve ahşap ürün bulundurmayın.
 • Karton ve kâğıt türevi ürün bulundurmayın.
 • Yeşil küf sebebi olabilecek gıdalardan uzak bir yer tercih ediniz.
 • İlk evrede kompost üzerine kesinlikle su nemlendirme yapmayın. Su ile temas ettirmeyin.

Her kompost’dan ortalama toplam 5 kg civarında mantar çıkacaktır. Verim elbette sağladığınız iklimsel şartlara bağlı olarak artabilirde azalabilirde. Hasat süresi 60 – 70 gündür. Mantarlarınız takribi 20 – 25 gün içinde çıkacaktır.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin yada yorum yapın.

5 YORUMLAR

 1. Selam yukarıda yazınızı okudum.Yazınızda önce kompost üzerine spreyle su sıkın demişsiniz.Sonra kompost üzerine kesinlikle su sıkmayın yazmışsınız.Bu konuda açıklama bekliyorum. Önemli bir konuyu aktarmamışsınız. Kompost nelerden yapılmalı, saman kullanılacaksa içerisine neler konmalı-ölçüleri neler olmalı.Havalandırma konusunu biraz daha açarsanız bizlere daha fazla yardımcı olursunuz. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

  • Sezayi bey evde hobi amaçlı üreticiler spreyle uygulama yapılabilir. Ancak büyük tesislerde bunu yapmak yeşil küfe davetiyedir. Büyük tesisler de nemlendirme havada ki bağıl nemi arttırarak yapılır. Bunun için özel ekipmanlar vardır. Kompost, selülozik tüm mateyallardan yapılabilir. Kompost malzemesi olarak sadece saman da kullanabilirsiniz yada reçinesiz ağaçların talaşlarıylada karıştırarak uygulama yapabilirsiniz. Burda dikkat etmeniz gerekn husus ucuz ve temiz malzeme. Havalndırma konusu olduça önemli, üreticilerimiz kötü havalandırma yüzünden büyük zararlara uğruyor maalesef. Havalandırmada dikkat edilecek husus içerde sağlamış olduğunuz iklimi bozmamanız gerekiyor veya minimum etki sağlamalısınız. Örnekle açıklayacak olursak odamızın ısısı 16 °C odanın bağıl nem oranı %85 diyelim. Siz Dışarıdan aldığınız temiz hava 32 °C ve %30 nem olarak içeri alırsanız mantarın üzerine saç kurutma makinesi tutmuş gibi olursunuz mantar üretiminizde ciddi kayıplara sebep olur vede odanızda sağladığınız tüm şartları bozmuş olursunuz. Bu düzensizlikten korunmak için yine bazı ekipmanlar bulabilirsiniz. Aklınıza takılan başka sorular olursa çekinmeden sorabilirsiniz

 2. S.a
  Benim çıkan 2.nci pinler büyümeden ya kuruyor yada curuyor oda sıcaklığını 18 de tutmaya çalışıyorum. Fakat gündüz sıcakta fanı calistirmiyorum saat 4 5 gibi açıyorum. Hava şartları serin olursa 24 saat açık tutuyorum fanı. Gece ise soğuk oluyor takriben 15.5 dereceye kadar düşüyor içerisinde. Temiz havada vermek sorundayiz.günde 5 6 defa 15 20 dk sisleme yapıp sabah ve akşam seride yerleri islatiyorum.ama bu curumeyi çözemedim. 2.nci pinlerde 300kg kadar zararim var.bi yardım ederseniz sevinirim.yer Bolu Göynük.saygilarimla

  • Oda yönetiminizi nasıl yaptığınız tam olarak anlayamadım ancak size bunun nedenlerini söyleyerek kendinizce bir çözüm bulabilirsiniz.
   Verim Kaybına neden olan sorunlar:
   1-) Kuru ve sıcak havalandırma, mantarlarınızın kuruyup ölmesine neden olur.
   2-)Aşırı nemlendirme, mantarın nefes almasını zorlaştırır ve çeşitli zararlıların çoğalmasına neden olur. Mantarlarda çeşitli hastalıkarın oluşmasına neden olup yüksek oranda verim kaybına neden olabilir.
   3-)Mantarhanedeki sineklenme, miselleri ve misellerin ürettiği besinleri yer, dolayısıyla verim kaybına neden olur.
   4-) Mantarhanedeki iklim düzensizliği, mantarlar düzenli bir iklim ister yani içerideki nem ve sıcaklık hep aynı kalmalı bikaç saatlik değişimler mantara oldukça zarar verir.
   Kendi şartlarınızda optimum şekilde odanızı düzene sokmalısınız herşey stabil olursa verimlilikte aynı oranda artacaktır.
   Umarım faydalı olabilmişimdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.