İstiridye Mantarı Klordioksit Kullanımı Soğuk Kompost Yapımı Klordioksit Kullanımı

33
2348

Merhaba arkadaşlar bu yazımda size klordioksit ile istiridye mantarı kompostu  nasıl yapılır? Onu anlatmaya çalışacağım umarım sizin için faydalı bir yazı olur

Öncelikle Klordioksit nedir?

Teknik Yapısı: 

Formül: ClO2
Kaynama noktası: 9,7 °C
Yoğunluk: 1,64 g/cm³

Klordioksit ve klor aynı şey değildir. Klor, kimyasal bir elementtir. İyon formunda bilinen tuzun bir parçasıdır ve insan için gereklidir. Güçlü bir oksitleyici ajanıdır. İyon halinde deniz suyunda bol miktarda bulunur. Diğer birçok elementle kolayca bağ oluşturabilir. Sodyum ile birleştiğinde tuz kristalleri, mağnezyumla birleştiğinde mağnezyum klorit oluşur.

Klordioksit kimyasal bir bileşiktir. Bir klor, iki oksijen iyonu içerir.

Oksitleyici ajanlar, elektron donörlerinden kolayca elektron alabilen kimyasal bileşiklerdir. bu elektronları kimyasal reaksiyonlarla alırlar. Bu önemlidir çünkü, tüm patojenler, klordioksite elektron verme eğilimindedirler. Bununla birlikte, sağlıklı dokular ve oksijenle beslenen mikroorganizmalar klordioksitten etkilenmezler.

Klordioksit oldukça kararsız bir yapıdadır. Bu kararsızlık durumu klordioksitin patojen öldürmedeki başarısının sırrıdır.

Şehir suyu temizleme sistemlerinde klordioksit, kanserojen yan ürünler çıkarmadığı için klorun yerini almaya başlamıştır. Amerikan çevre koruma dairesi klordioksitin patojenleri ve şarbon gibi hastalık mikroplarını güvenli bir şekilde yok ettiğini onaylamıştır. Bu klordioksitin etkili olduğunu gösterir.

Klordioksit hakkında bu kadar bilgi yeter şimdi klordioksitle istiridye mantarı kompostu nasıl dezenfekte edilir? Onu anlatmaya çalışacağım.

Klordioksitle Sterlizasyon ve İstiridye Mantarı Kompost Yapımı

 1. Suyumuzun PH’nı ayarlayın (PH ayarlamak için kireç yada alçı kullanabilirsiniz).
 2. pH seviyesini 12 yapın (Bu değer saman için uygundur. Pamuk yada başka malzemelerde farklılık olabilir)
 3. 1 paket (20 gram) klordioksit’i 1 Litre su içinde çözün. Bu işem sonunda elimizde 1 Litre sıvı klordioksit çözeltisi elde ederiz.
 4. Elde ettiğimiz sıvı klordioksit çözeltisini 1 Ton suya döküp karıştırın (her ton için 1 paket, her paket için 1 litre su kullanılır).
 5. Elimizdeki kompost malzememiz (Pamuk, Saman vb) Suyla doldurmuş olduğumuz metal olmayan bir tankın içine dolduralım.(Burda dikkat etmemiz gereken husus bu işlemi oldukça hızlı yapmanız gerekiyor klordioksit uçmadan tüm malzemenizi ıslatmanız gerekir).
 6. Su tankında malzemelerimiz en az 2 saat bekletin.(Bu aşamadan sonra hijyen kurallarına riayet edin)
 7. Kompostunuzun pH’nı ölçün pH seviyesi 8-9 arasında bir rakama gelmiş ise kompostunuz ekime hazırdır.
 8. Yeterince suyunu çeken malzememizi fazla suyunu bırakması için süzgeç üzerinde bekleterek fazla suyun sırkmasını sağlayın.
 9. Kompostumuzu Poşetlere doldurmadan önce bolca karıştırarak havalandırılmasını sağlayın. Böylece istenmeyen gazların birikmesini önlemiş olursunuz.
 10. Artık miselle beraber poşetlere kompostunuzu doldurabilirsiniz.
 11. Kompostlarımız odamıza yerleştirdikten sonra oda yönetimine dikkat edin.
 12. İlk 15 gün içerisinde yeşil küf oluşmaz ise sterilizasyonunuz başarlılı olmuş demektir.

Daha önce belirtmiş olduğum oda yönetimi yönergelerine dikkat edin. Kurallara uyarsanız bereketli bir hasat sizi bekliyor olacak. Umarım sizin için yararlı bir yazı olmuştur. Klordioksitile istiridye mantarı kompostu nasıl yapılır? Size anlatmaya çalıştım.

Aklınıza takılan sorular olursa alt kısımdan yorumlar bölümünden bana sorabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin yada yorum yapın.

33 YORUMLAR

  • Kendi uygulamam şu şekilde;
   Ben önce suyun PH’ını kireçle 11-12 aralığına çıkarıyorum. Sonra klordioksitle samanı suya eklediğimde oluşan reaksiyonla kompost PH’ı yaklaşık olarak 8-9 aralığına düşüyor. Bu aralık kompost PH’ı için ideal aralıktır. Ph kompostumuzun asidik yada bazik olmasıdır. PH düştükçe asidik ortam çoğalır, yükseldikçe asitlik düşer baziklik artar. Eğer suyunuzun PH’sı çok yüksekse Asitli malzemeler katarak PH’ınızı düşürebilirsiniz. Örnek:sirke

 1. Yukarıda bir konuya değinilmemiş ve önemli olduğu için belirtmekte yarar var.Yukarıda tank diye bahsetmişsiniz ama metal olmaması gerektiğini belirtmemişsiniz.Clordioksit asidik hücrelerden elektron aldığı gibi metalllerden de elektron alma eğilimindedir.İşte bu nedenle kullanılan tank metal olursa metalle tepkimeye girer ve o metalin tuzu haline gelir.Bu nedenle etkisi çok çok azalır.Bu yöntemi kullanacak arkadaşlar bu konuya dikkat etmelidir.

 2. Klordioksit ve pH konusunda birşey hatırlatmam gerekiyor.Klor ya da Klordioksit her ne kullanırsanız kullanın bunlar dusuk pH da etkisini gösterir yüksek pH da Klordioksit hiçbir fayda etmez o nedenle ilk olarak Klordioksit kullanılıp suyun dezenfekte edilmesi gerekir sonra pH ayarlanır.İlk bende tam tersini yapmıştım ama internetten araştırdıktan sonra bu şekilde uygulama yaptım.Bir de yeşil küf pH 7.5 altında daha kolay oluşur o nedenle Ekiminizi pH 8 de yaparsaniz sarım belki az yavaş olur ama daha temkinli gideceğiniz icin sarım esnasında pH düşeceği icin 6.5 lara gelinceye kadar sarıminiz tamamlanmış olur.Bu arada kullandiginiz hammadde ne kadar suda beklerse pH ona göre asagi çekilir bu da dip bilgi olsun herkese

  • Sakarya üniversitesinde Salih Zeki Yıldızın bir broşürü var bu konuda ordaki yazıda PH arlığının çok yüksek olduğunu belirtmmiştir.,
   ftsturizm.org/biyosidal/ozetler/Salih_Zeki_YILDIZ.pdf

 3. Kompost içerisine besin değeri olan buğday kepeği konulur mu? Birde mermer tozunu da duymuştum o nasıl bir etki gösteriyor?birde buffer diye bir maddede kullanılıyormuş, klordioksit yerine.

  • Saman kompostu yapılırken azot miktarını ayarlamak için Kuru ağırlığın %5’i kadar kepek ekleyebilirsiniz. Mermer tozunu da kireç yerine ekleyebilirsiniz. Benim tavsiyem, mermer tozu yerine, “kireç ve alçı” kullanmanız yönünde. Buffer’ı hiç kullanmadım herhangi bir fikrim yok. Ufak bir not Bu tarz soruları soru cevap bölümünden sorarsanız memnun olurum.

 4. Merhaba Yusuf bey
  Kompost dejenfektani ile ilgili sorum olucak size yardımcı olur musunuz
  Misal Bir ton suyu kireçle ph 11 12 çıkardık 1 ltre suyla yaptığımız klordsiti 1ton suya döküp kompost yaptıkça kullanabilir miyim bidonların ağızı kapalı

 5. Merhaba
  Klor dioksit 2 -10 ph değerleri arasında etkili oldugu yazıyor birçok kaynakta.Suyu kireç ile 11-12 ph değerine çıkardığımızda klorun etkisi azalmaz mı?

 6. Merhaba alçıyı samanla birlikte klordioksitli su tankının içinde mi karıştıracağız yoksa samanı Sudan çıkartıp süzdükten sonramı karıştırmamız gerekiyor birde kullandığımız klordioksitli suyu ikinci defa kullanabilirmiyiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.