İstiridye Mantarı Kuluçka Dönemi Nasıl Olmalıdır

21
1531
İstiridye Mantarı Kuluçka Dönemi

KULUÇKA DÖNEMİ

Kompostlar dikey olarak 20-22 derece de iklimlendirilmiş  mikrop ve haşereden temizlenmiş iklimlendirilmesi yapılmış bir odaya yerleştirilir.

Misel sarımı sırasında aydınlatma ve temiz hava gerekmez. Ekimden 24 saat sonra kompost üzerinde beyaz lekeler oluşmaya başlar. Kompost içinde sıcaklık ortam sıcaklığından 4-6 derece daha yüksektir. Kompost sıcaklığı kompost  merkezine 10-11 cm derinliğe termometre  takılarak ölçülür. Her partinden iki kompost paketinin sıcaklığı kontrol etmek yeterli olacaktır. Kompost  iç sıcaklığı 31 dereceyi aşarsa odayı havalandırarak ortam sıcaklığının 21 dereceye düşmesi sağlamak gerekir.(31 derece üzerinde miselyum ölmeye başlar)

İstiridye mantarları kompostları ile kuluçkada nem oranı ne kadar olmalıdır?

Yeni başlayan üreticilerin en çok sorduğu sorulardan biride budur.

Eğer kompostlar farklı tarihliyse nem oranının en az % 75 olması tercih edilir. Eğer kuluçkada sadece tek parti kompost varsa, ilk 8-9 gün nem oranı %70 olabilir, sonrasında ise giderek artırmak gerekir

İlk Pin (primordia) ortaya çıktığında kuluçka kaç gün sürer?

Bu, bir kaç faktöre bağlıdır

 • Kompost bileşimine:

Doğru şekilde yapılan ısıl işlenme ile ayçiçeği kabuğu üzerinde 14-16 gün sonra, saman üzerinde 17-20 gün sonra.

Büyüme aktivitesi, miselyumun kalitesi ve yüzdesine. Miselin uygulama oranı ne kadar fazla olursa, büyümenin daha fazla noktası olur, bu nedenle kompost daha hızlı kaplanır. Misel % 3,5’inin eklendiği kompostlar primordia, %2,5’unun eklendiği bloklardan 2-3 gün daha erken ortaya çıkmaktadır.

 • Kuluçka alanındaki sıcaklığa:

Sıcaklık ne kadar düşükse, blok o kadar yavaş kaplanır. 17 derecenin altındaki sıcaklıklarda bloğun gelişimi son derece yavaştırılır, pinler (primordia)  25-30 günde zayıf halinde ortaya çıkabilir.

Optimum sıcaklık olan 20-22 derecede kuluçka ortalama 14-20 gün sürer. Odadaki bir sıcaklığın atlamadan kuluçkanın TÜM dönemi olması gerektiğini bir kez daha vurgulamak gerekir. Kompostlar kaplandıktan sonra primordiaların aktif şekilde biçimlenmeye başlaması için 3 gün içinde sıcaklık, 14-16 dereceye kadar kademeli bir şekilde indirilmelidir.

Kompost, kuluçkanın yapıldığı odada aynen meyve verimi verecek olursa, odadaki sıcaklığı en az 15-16 ° C tutmak, havalandırma sistemine kademeli olarak temiz hava katmak veya odayı havalandırmaya başlamak gerekir. Mantarların yeterince temiz havası olmazsa, yapraklarında deforme başlar.

Bir sonraki yazımda kuluçka odasının iklim kontrolü ve önemini anlatmaya çalışacağım. Aklınıza takılan varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz yararlı bulduysanız lütfen paylaşın.

21 YORUMLAR

  • Bu durumun iki nedeni vardır.
   1-) Ortam nemi gerekli seviyelerin altındadır, yani kuraklık vardır.
   2-) Ortamda ki hava akımı serttir, bu yüzden mantarların nem kaybederek kurumasına neden olur.

 1. Misel az kullanılmasından dolayı 30 günlük kuluçka süresinin sonunda sarımın tamamen bitmiş olduğu durumla karşı karşıya kalma durumunda ne yapmak gerekir

  • Sariminiz normal bir sekilde tamamlandiysa, oda sicakligini kademeli olarak 16 dereceye düşürün bolca temiz hava, 10-12 saat aydinlatma ve nem oranini %85 lerde sabitleyin.

   • Merhaba ben kompostlarımı kendim yaptım şeffaf posetlere 1 ay önce .Kompostlarım bembeyaz sardığı halde hala pin vermedi düzenli aydınlatmayı havalandırmayı ve nenmendirmeyi yapıyorum nedeni ne olabilir yoksa hic mi çıkmayacak beni aydınlatırsanız çok sevinirim

    • Isıyı 16 derece civarına düşürün, günde 12 saat aydınlatma yapın, bolca temiz hava verin, nem oranını da %85 seviyelerinde sabitleyin. Tüm bunları yaptıktan sonra mantarlar mutlaka çıkacaktır, biraz sabredin.

 2. merhaba ben bu işe yeni başladım miseli satın aldım kendimin hazırladığı kompost a ekim yaptım oda sıcaklığı 18 ile 21 derece arasında değişiyor nem ilk birkaçgün 65 lerde idi şimdi 95-99 arası değişiyor 11 gün oldu sizce nem normalmi bu kadar yükselmesi yoksa düşürmek gereklimi bilgi alabilirmiyim

  • abdurrahman bey merhaba,

   Kuluçka döneminde, oda nemlendirmesinde 65-70 aralığını geçmemekte fayda var. Oda sıcaklığından ziyade kompost iç sıcaklıklarını 25 derece civarında tutmaya gayret gösterin. Nem oranını dengelemek için odanızı biraz havalandırabilirsiniz. Daha kolay ve resimli soru sormak istereniz https://istiridye-mantari.com/questions/ Bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

 3. YUSUF BEY,
  BEN BURSA’DA YENİ BAŞLADIM BU İŞE. MALUM ÇOK ŞEHİR EFSANESİ VAR GERÇEKTEN YAPMAK İSTİYORUM. BURSA’DA VEYA CİVARDA İSENİZ SİZİ ZİYARETE GELMEK İSTERİM.SELAMLAR

  • Hayırlı olsun,
   Malesef söylediğiniz gibi oldukça fazla şehir efsaneleri var. Ben Yozgattayım o yüzden sizin için oldukça uzaktayım malesef. Ancak sizin için en büyük tavsiyem şu olabilir; Hijyen ve disiplini elden bırakmayın. Herşeyi iyi ce düşünüp tartın. Kolay bir iş ama hata kabul etmeyen bir iş. Titizlikle takip yapmanız gerekir. Gerekli hassasiyeti sağlarsanız hem zevk alırsınız hemde kazanç sağlarsınız.

 4. Merhaba ben kompost u kendim yaptım ama 12.gunde 7 posetten 3 ünü yeşil küf sardı bi ara nemi yüksekti sebep olabilir mi acaba şuan 70% nem ve 26 derece sıcaklık var

 5. odada ufo yakiyorum ne yapsam da nemi 50 ye sabitledi oda.Yaptigim mudaheleler 1 saatligine 70 e cikariyo ama hemen yeniden dusuyor.Odada devasa bi legende su surekli duruyor ama nemi neden hic artirmiyor anlayamadim bir turlu.

 6. Merhabalar Yusuf bey hobi amaçlı İstiridye mantarı tohumu aldım %95 saman %5 buğday kepeği olarak kompost hazırladım bir hafta oldu kompost beyaza büründü fakat beyaz sarımın içinde toplu halde siyah noktalar oluşmaya başladı küflenmemi oluştu yoksa normal mi aydınlatırsanız sevinirim.

 7. İki hafta oldu,hic sarim olmadi.acaba odada isi birgun 30 dereceye cikmisti ondan mi oldu.Yada tum gun ufo yaniyor odada onun isigi mi sarimi engelliyor?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.