Mantarhane İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

0
875

Mantar işletmenizin sabit çalışması ve yüksek verimler elde etme için sağladığımız mikro iklim yeterli değildir, aynı zamanda işletmenizin  parametrelerinin her daim izlenmesi ve sabit bir iklimlendirme gereklidir.

Kompost iç sıcaklığını ölçmek için termometre

Mantar üreticilerin birçoğu ilkel şartlarda üretime devam ediyor, oysa yeni teknolojik gelişmeler birçok ölçüm cihazını daha uygun fiyatlara alabilmemizi sağlıyor. Tesisimize yapacağımız yatırımlardan kaçınmamak gerek.

Peki bu teknolojik aletleri alırken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Maalesef mantar üreticilerin çoğu (özellikle de küçük üreticiler), teknolojik yatırımlardan kaçınıyor yada daha ucuz ve kalitesiz ekipmanlara yöneliyor. Sıcaklık, nem seviyesi ve CO2 miktarını kontrol etmek için mantarhaneler gibi yüksek nemli ve korozif ortamlarda çalışması için tasarlanmamış elektronik aletler kullanmak biz üreticilerin faydasınadır. Çünkü  sensörlerin iç kısımlarına yerleşen nem ile birlikte çözünmüş CO2 bulunur. Metal parçaların, elektrik temas noktalarının, levhaların korozyonun oluşumunu arttırır, sonuç olarak ölçülen göstergeleri doğru ve net ölçüm almamızı engeller.

CO2 (karbondioksit) ölçer

Bu aletler olmadan üretim yapılamaz mı?

Pekâlâ, bu aletler olmadan da mantarlara bakarak ortam şartlarının uygun olup olmadığını da anlayabilirsiniz.  Ancak, bu aletleri kullanmak profesyonel mantarcıların olmazsa olmazlarıdır. Tabi burada dikkat etmemiz gerek şey, yalnızca sıcaklık, nem ve CO2 sensörlerini kaydeden değil aynı zamanda belirtilen mikro iklim parametreleri ihlal edilirse, aktüatörler, (bir mekanizmayı veya sistemi kontrol eden veya hareket ettiren bir tür motordur) vasıtasıyla mikro iklimlendirme sistemlerinin çalışmasını sağlayan bir bilgisayar programınızın olması gerekmektedir.

Hangi nem sensörü daha iyidir ?

Mekanik higrometre

Eğer siz, elektronik nem sensörü almak istiyorsanız yüksek nemli oranları ölçmesi için uygun olduğundan emin olmanız önerilir. Kullanma talimatını dikkatle okuyun: sensörü takabileceğiniz yerler, nerelerdir iyi karar verin.  Elektronik sensörden haricinde aletlerin göstergelerini kontrol etmek için bir nemölçer olan bir higrometrenin bulunması da sizin için tavsiye ederim. Ayrıca sensörlerinizi yılda en az bir kere kalibre(doğrulatma) etmenizi tavsiye ederim.

İşletmenizde olması gereken bir başka cihaz da anemometre( rüzgâr ölçer). Havalandırma sistemlerini çalıştırırken ilk bakışta görülemeyen sorunların zamanla olabileceği unutulmaması gerekir.

anemometre rüzgar hızı ölçer

Örneğin, filtre tıkanabilir, havalandırıcının motorundaki devir sayısı düşebilir. Bu gibi durumlarda akış hızı azalır. Yada olması gerektiğinden fazla olabilir

Eğer havalandırma ile ilgili bir sorun yaşanırsa: sapların büyümesi veya genişlemesi, sarılması veya fazla ıslanması gibi o zaman hava akış hızına ve hava dağılımına dikkat etmeniz gerekir. İşletmede bir rüzgar ölçer (anemometre) varsa ölçüm değerlerini kontrol ederek sorunlara çözüm bulabilir yada sorunlar oluşmadan önüne geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.