Işık İstiridye Mantarının Gelişimini Nasıl Etkiler ?

0
773

Kuluçka dönemi neden karanlık olmalı ?

Kuluçka döneminde, misel gelişiminde ışığa ihtiyaç yoktur. Sadece kompostlarınızı incelemek yada nem ve sıcaklık gibi ölçümleri kontrol etmek için kısa süre için ışığı açabilirsiniz. Bunun dışında kesinlikle karanlık bir odanız olmalı

Işık Kuluçka döneminde neleri etkiler

Diyelim ki kuluçka odanızda bir pencere var pencerelerin yakınında bir ışık süzmesi kaynağı var, hemen yanında havada asılı kompost poşetiniz var şans o ki yeni gelişmeye başlamış yeşil renkli lekeler var Trichoderma Yani baş belası yeşil küf hastalığı. Yeşil küfün nedenleri hepimiz çok iyi biliyoruz. Fakat bilmememiz gereken bir nokta daha var oda; Yeşil küf(trichoderma)  ışıkta karanlığa göre daha hızlı gelişir.

Böyle sorunlardan korunmak için camları doğru bir şekilde kaplayın ışığı içeri almamaya gayret edin.

Hiç Işık verilmezse mantar nasıl etkilenir?

Mantarın meyvesinin oluşması için ışığa ihtiyaç vardır, aksi takdirde ışık verilmezse uzun beyaz sapın üstünde küçük bir siyah nokta şeklinde bir mantar oluşumu meydana gelir.

Işık ne kadar olmalı bir ölçüsü var mı?

Lambaların Lümen( Lm) değeri ambalajın üstünde yazar. Her 1 metrekarelik alan için 100Lm yeterldir. Bunu bilmeniz sizin mantarhaneniz için kaç adet lambaya ihtiyaç duyduğunuzu hesaplayabilirsiniz. İnternette Lümen hesabı ile ilgili makaleler bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.