İstiridye Mantarı Şekil Bozuklukları ve Nedenleri

0
3000

İstiridye Mantarı Şekil Bozuklukları ve Nedenleri Ve Çözümleri Nelerdir ?

Aslında istiridye mantarı kaprisli ve hassas varlıklar değildir ve hastalıklara karşı oldukça dirençlidirler. Mantar yetiştiricileri tarafından gözlemlenen istiridye mantarının şekil ve görünüm bozuklukları  bambaşka sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır, hastalıklar ise bu sebeplerin sonucudur ve çoğunlukla ölmüş mantar meyvelerinin üstünde gelişirler

Şimdi, mantar meyvesinin şekli ve görünüm ile ilgili sorunları nedeni nedir? Sebeplerini öğrenmeye çalışalım.

1-Sert dalgalı iklimlendirme

Sıcaklık ve nem oranının sert dalgalanmalar, fazla nem yada kuruluğa  yol açıp mantar yumrularının ölümlerine neden olabilir. Resimlerde bunun sonuçlarını görebilirsiniz.

2-Temiz hava eksikliği

Mantarın yakınlarında karbondioksit birikimi, yanlış düzenlenmiş havalandırma sistemi. Mantarlara doğru havanın az veya fazla üfletilmesi, mantarın meyve gövdesinde deformasyona neden olabilir. Havalandırma sorunları mantarların sapların çok uzun ve şapkası küçük kalmasına, şapkanın bükülmesine, meyve gövdesinde çatlaklar, çıkıntılar ve yırtıklar oluşmasına neden olur.

3-Yanlış Nemlendirme Yöntemleri

Nemlendirme esnasında suyun mantar üstüne gelmesi mantarın yüzeyinde sarı noktalar ve lekelerin oluşmasına neden olur veya kompost kalitesi, standartlara uygun olmayan kompostlarda bakteri bulaşması oluyor buda mantar üzerinde sarı lekelere sebep olabilir.

Kondensat (Yoğuşma)  nedeniyle mantar meyvesinin (mantarın dış görüntüsü) şekil bozukluğu. Kondensat bir kez meydana geldiyse; Şapkanın yüzeyinde küçük parçacıkların (pulların) oluşumuna neden olur. Pullanma, mantar çok küçük olduğu zaman, mantarın en üst ince zarı ölür. Ancak mantar büyümeye devam eder ve üstte yapışan ölü zar tabakası mantarın büyüdükçe kopar ve parçalanır bu ölü tabakanın kalıntıları pullanma dediğimiz şekli oluşturur

Kondensatın sürekli yağması ve tekrarlaması durumda ise mantar üzerinde incecik bir zar oluşur. Bu zar mantarın  fazla  nemini atmasını engeller ve bu nedenden ötürü mantarlar kısmen ölür, kısmen bükülür veya geriler yanda ki bu fotoğrafta göründüğü gibi. Bunun nedeni mantar üzerine çiğ oluşması .

 

 

 

Kompostun poşetinde su birikmesi (kondesant) :Kulaçka döneminin  son günlerinde poşet ve kompost arasında su tabakası oluşursa, yani pinler tam çıkmadan önce, mantarlar sağdaki resimde ki gibi görünebilir.

Sebebi belirlemek için, poşete bir kesi yapabilir ve poşetin altında su olup olmadığını görebilirsiniz.

 

4-Yetersiz havalandırma

Mantar büyümeye yeni başlarken, salkımın alt kısmı zayıf akım yüzünden üstten daha iyi hava alır, böylece alt mantarlar daha hızlı büyür ve üst mantarlara hava akımını yavaş yavaş engeller. Bu sebeple, üstteki mantarlar miktarda teleme yapamazlar ve ölürler. Sonra çabucak çürümeye başlarlar çünkü meyvelerinde aşırı nem birikir.

Bazen odada az mantar olur ve cihaz CO2’nin normal seviyede olduğunu gösterir. Bu durumda alttaki(zemine yakın) mantarlar normal görünmezler şapkaları ince ve zayıf olurlar. Çünkü  zayıf havalandırmalar CO2’nin atılmasını sağlayamaz, bu nedenle mantarlar hayatta kalsa dahi, onların sapları uzar, şapkaları yukarıya doğru bükülür veya tüp şeklini alırlar ve plakaları açığa çıkarırlar.

5-Mikro iklimden kaynaklanan durumlar

Odadaki yüksek nem oranı % 5-7 olarak keskin bir düşüş gösteripve sonra tekrar toparlandıysa, buharlaşma hızı nedeniyle mantarın meyve gövdesinde iç dokuların kopma meydana gelebilir.

Bu olay sonucunda, istiridye mantarın üzerinde radyan çizikleri oluşur.Buna bazı mantar yetiştiricileri ‘su çarpıntısı’ olarak adlandırıyorlar.

 6-Komposta mantar sineği, midge ve diğer istiridye mantarı larvalarının bulunması.

Belirgin bir sebep olmaksızın mantar salkımlarınız kuruyorsa buna neden olan lavralardır. Genellikle, mantar üreticileri tek tek uçan midgeleri dikkate almazlar ancak bunlar başınıza bela olabilirler. Çünkü lavraların çoğlmasını sağlayanlar bu varlıklardır.Ancak lavralar kompostan dışarıya uçmadan da kompost içinde çoğalmaya devam edebilirler.

Mantar kompostun içine çekilmeye ve solmaya başladıysa, bir salkım koparın ve mantarların diplerini büyüteç kullanarak inceleyin. Orada kemirilmiş delikleri veya larvaları bulabilirsiniz. Ayrıca salkımı çıkardığınız yeri (komposttaki deliği) dikkatlice inceleyin orada solucanlara benzeyen beyaz, turuncu veya pembe renkli küçük larvalar bulunabilir.

 

Sümüklüböceklerde, istiridye mantarına diğer parazitleri gibi zarar verebilir

Sümüklüböceklere karşı kimyasal ilaçlarla mücadele etmek zordur, çünkü odada mantarlar yetişiyor ve sümüklüböceklerin nereden geldiği anlamak çok zor.

Bu nedenler ilk olarak doğal ilaçları (tuz) kullanarak onlardan kurtulmaya çalışabilirsiniz. Birkaç sümüklüböceği bulup onların üzerine tuz serpmek önerebilirim. Ancak sümüklüböceklerin kendilerini değil de, yalnızca faaliyetlerini yani ısırılmış mantarları görüyorsanız, ısırıkların olduğu sıra boyunca tuzdan bir yol dökebilirsiniz. Tuz vücutlarından sıvı emer ve sümüklüböcekleri buradan uzaklaştırır.

Sümüklü böcekleri çok hasar verdilerse, oda dışında zeminden duvara, saklanabilecek yerlere, salyangozlarla karşı özel kimyasalları uygulamayı deneyebilirsiniz. Bu arada kediler de mantarları ısırabilir, ancak onlar daha geniş parçaları kopardıkları için bunu kolayca anlayabilirsiniz.

İstiridye mantarında kompost hastalıkları ve gelişim sorunları hakkındaki yazımı da okumanızı tavsiye ederim. yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları da facebook yada aşağıda ki  yorum penceresinden bana iletebilirsiniz.

Kaynak: ucdavis.edu, futar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.