İstiridye Mantarında Kompost Hastalıkları ve Gelişim Sorunları

0
2915

İstiridye mantarı kompostların da gelişen hastalıklar ve ve nedenleri ?

Bu sorunları sebebi ve çözüm yolları hakkında bilgiler vermeye çalışacağım umarım hepimiz için faydalı bir kaynak olur.

1-Kompost üzerinde ki deliklerden çıkan kahve rengi çizgiler, lekeler

Kompost poşetinizin alt köşelerinde kesikler yok ise su birikintileri oluşur.  Bu su birikintileri yüzünden kötü bir koku ortaya çıkar. Bazen o kadar ilerler ki amonyak kokusu bile meydana gelir.

Aşırı nem, çeşitli bakteriyel enfeksiyonların hızla yayılmasını ve küflerin gelişimini sağlar. Patojenin çoğalması halinde, beyazlamış kompost bile 11-13  günde sarı lekelerle kaplanmaya başlar  ve 3-4 gün sonra da misel tamamen ölür.

2-Pin oluşumunda yada mantar meyvelerinin bir kısmı çok erken aşamada kurumaya başlaması

İkinci dalga çok düşük bir verim verir veya hiç oluşmaz.

Bu tür sorunlar sebebi kompostun yetersiz nem ile ilgilidir, çünkü nem eksikliği nedeniyle mantarlar besinleri yeterli şekilde tüketemezler. Ölen pinlerin yada küçük mantarların üzerinde nem birikmeye başlar ve ikincil bir bakteri enfeksiyonu oluşmasına sebep olur, bu yüzden ölen mantarlar kuru gözükmez hep ıslak görünürler.

3-Komposta yeşil (trichoderma) veya siyah (mukor) renkte küf

Kompost düzensiz bir şekilde sarım yaparsa, sarmayan alanlar da lekeler şeklinde görülebilir. Bu lekler üzerinde küflenmeler başlayabilir.Küflenmeler ilk dönemlerinde istiridye mantarının sarımına çok benzeyen gri beyaz rengte görünür. Fakat 3-5 gün sonra sporlarını oluştururlar ve lekeler küf türüne göre yeşil veya siyah renge dönüşürler.

Bu problem, kompostun düşük pH seviyesine bağlı olabilir.

Optimal pH seviyesi (5,5-6,5) olarak kabul edilir. Bu seviye, kompost hazırlığında kireç eklenmesi ile ayarlanabilir. İstiridye mantarı miselyumu bu aralıkta iyi şekilde gelişir. Küf  ise asidik kompostu tercih ederler. Aşılama alanının hijyen ilkelerinin ihlal edilmesi ve kompostların  aşılanmaları bu şekilde yapılması, enfeksiyona katkıda bulunur.

Bazen istiridye mantarının kompost gelişiminin erken aşamalarında tamamen yeşile dönüşür. Bazı  nadir durumlarda çuvallarda pembe yada turuncu küf (nörospor) görülebilmektedir.

Tüm bunların sebebi doğru bir şekilde kompost hazırlığının yapılmamasıdır.

İşletmeler, iklimlendirme ile ilgili teknolojik operasyonların sıralamasını belirleyen teknolojik düzenlemeleri geliştirmek ve onu mutlaka yerine getirmeleri gereklidir. Kompost hazırlanırken ortaya çıkan mikrobiyolojik süreçlerin bilinmemesi, bazen bu teknolojik sürecinin önemli bileşenlerini göz ardı edilmesine veya sadeleştirilmeye gidiliyor ancak bunları yapmak örneğin sıcaklık parametrelerine uygulamamak, aşamalardan birinin zamanının kısaltmak, pastörizasyon sonunda yanlış seçilen soğutma yöntemleri gibi bu tür eylemler istemediğimiz sonuçları meydana getirebilir.

Ayrıca ham maddenin işlenmesi kötü ise, ne kadar kaliteli misel kullanırsanız kullanın ve yetiştirme odalarınız istediğiniz kadar düzgün planlanmış mikro iklim koşullarına sahip olsun tüm bu yatırımlara karşın mantarın verimi düşük olacaktır. Bu yüzden Hammade işlenmesini doğru yapılması gerekir.Nihayetinde tüm emekleriniz heba olabilir.

Sarım aşamasında kompostun deliklerinde yeşil küfün ortaya çıkması Kompostların bulunduğu ortamların mikrobiyolojik olarak kirlendiğinin kanıtıdır. Kuluçka odasını boşalttırılarak odanın dezenfekte edilmesi gerekir.

Poşet altında ki yoğuşma suyu:

Kompostun fazla ıslanmasının yanı sıra kuluçka odasında ki ani sıcaklık değişikliği nedeniyle poşet altıda yoğuşma nedeni ile su oluşabilir.Busu poşetin hemen altında, bakteri ve trichoderma sporlarının çoğalmasına neden olabileceği için çok tehlikelidir. Çünkü bu katmanda ki su,  gaz alışverişini bozar ve miselyum şitillerinin filizlenmesini engeller ve maalesef böyle durumlarda tüm poşet beyazlasa bile, mantar meyveleri hiçbir zaman oluşturamaz yada verim çok düşük kalır.

4-Poşetin yüzeyinde, açık renkli lekelerin meydana gelmesi:

Kuluçka döneminde aşırı ısınma sonucunda ortaya çıkabilir. Bu nedenle, kompost merkezinin sıcaklığın kontrol etmek gerekir, sıcaklığın 30 dereceyi aşmamasını sağlamak gerek

5-Pinler deliklerden uzak mesafede poşetin altında ortaya çıkması:

Bu sorun, kuluçkanın son aşamasında odada ki düşük nem oranına (% 75’in altında) işaret eder.

6- Pinlerin anormal gelişim göstermesi

Bu sorun kuluçka döneminde odada ki nem ve sıcaklıkta değişimler ve dalgalanmalar olduğunu gösterir.

Optimum koşullar: Dengeli olarak sıcaklık 20-22 derece, nemlilik, pin kabarmasına kadar % 65-70 oranında, sonra yavaş yavaş % 85-90 oranına yükseltilmelidir.

6-Parazit ve lavra sorunu:

İstiridye mantarlarının spor kaplarının deformasyona uğrama, mantar dokularının sertleşme, şapkanın paslı renge dönmesi; böcekleri, parazitleri ve diğer zararlıları çekebilir. Bunlardan korunmak için. Hijyen kurallarına riayet etmelisiniz. Böcekler için de zirai ilaçlar kullanabilirsiniz. Ancak bu ilaçları uzman birinin kontrolünde kullanmalısınız.

İstiridye mantarında şekil bozuklukları ve nedenleri hakkındaki yazımı da okumanızı tavsiye ederim. yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları da Soru Sor bölümünden yada aşağıda ki  yorum penceresinden bana iletebilirsiniz.

Kaynak:Futar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.