Kültür Mantarı Üretiminde Bir Zararlı Olarak Sinekler

3
668

Sinekler, dikkat edilmezse yılın 12 ayında da kültür mantarının üretildiği ortama bulaşabilir.

Bunu önlemenin en kolay yolu:

1. Havalandırmanın yapıldığı bütün açıklıkları, ince tor ile kapatmak.
2. Ayrıca, kültür odalarının kapısı direk dışarıya açılmamalıdır. Bu, dışarıdan girilen bir koridora açılmasıyla, kısmen sineklerin girişi engellenebilir.
3. Kültürün yapıldığı yerin yakınında, gübre yığını vs olmamalıdır.
4. Üretim oda kapısının açıldığı koridor, belli aralıklarla sineklere karşı ilaçlanmalıdır.
5. Üretim odası kapısı, açık bırakılmamalı.
6. Üretim odasına kişi, tesis içindeki dolapta muhafaza edilen iş elbiselerini giyerek girmelidir.

Sinek, kültür torbalarına bulaşırsa, nasıl bir zarar verir:

Mantar kokusu, sinekleri çekmektedir. Torbaya ulaşan sinek, misellerle beslenir ve oraya yumurta bırakır. Bu yumurtalardan larva çıkar. Larvalar da misellerle beslenerek, bazıları sinek olur, bazıları da yumurta yapar. Bu şekilde diğer torbalara da sinek bulaşır. İlaçlama yüzeye yapıldığı için, torbanın içine yerleşmiş larva ve yumurtaları etkilemez. Hatta, yüzeye yapılan ilaçlama ile kokuyu alan sinekler, torbanın merkezine doğru kaçar.

Larvaların yumurtalaması, mantar kültüründe zararlı olan bir sinek türü için spesifiktir. Bu özellik, bildiğim kadar, diğer canlılarda yoktur.

Bu şekilde, misel yiyen larvalar, şapkaya besin taşıyan misel hattını kestiği için, oluşan şapkaların bir kısmı kuruyabilir ve kalan diğerlerinin içine de larvalar girerek, sap ve şapkada galeri açar. Bu şekilde, üretimde verim düştüğü gibi elde edilen ürün de kurtlu olur.

Sonuç olarak, torbaya sinek bulaştıktan sonra, bulaşık torba dışarı çıkarılırsa belki diğerleri kurtarılabilir. Yoksa, ilaçlama ile bulaşık torbayı temizlemek imkansız görünmektedir.

Çare, kültür odalarını ve çevresini temiz tutmaktır.

3 YORUMLAR

 1. Merhaba. Güvenilir bir yerden kompost aldık ve odamıza koyduk. Misel sarımı esnasında yoğun bir Musca domestica (kara sinek) çıkışına denk geldik. Yaptığımız araştırma sonunda, kompost imal aşamasında iki çuvala dişi bireylerin yumurta attığını, bu çuvallarda gelişen bireylerin de çıkış yaptığını gördük. Tuzaklama ile sorunun üstesinden geldik.

  • Turgut Bey Merhaba,
   Merak ettiğim iki husus var.
   Birincisi: Sineklerin hangi poşetten çıktığını, binlerce poşet içinden nasıl tespit ettiniz?
   İkincisi: Nasıl bir tuzaklama yaptınız, biraz daha açıklar mısınız?

   • Yusuf bey, merhaba…
    Sadece 1000 kg kompostumuz vardı, ve hepsine tek tek baktık. Çıkış olan çuvalları öyle tespit ettik ve ortamdan ayırdık. Kompostumuz az olması burada avantajımız oldu, yoksa yüklü miktarda kompostumuz olsaydı gerçekten sıkıntı yaşayabilirdik.
    Tuzak olarak, sinek çeken lamba, sarı bant ve youtube’den de kolaylıkla bulabileceğiniz ev yapımı sinek tuzakları kullandık.
    saygılarımla..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.