Çiğ Noktası Yada Yoğuşma Noktası Nedir?

0
336
YOĞUŞMA (Kondesat)

Çiğ Noktası Sıcaklığı (Yoğuşma Noktası Sıcaklığı Şebnem Noktası Dew Point)  :

Nemli hava (Özgül nemi değişmeden ) soğutulmaya devam edilirse belli bir sıcaklığa düştükten sonra havanın içindeki su buharı yoğuşmaya başlar . Yoğuşmaya başladığı andaki sıcaklığa ÇİĞ NOKTASI sıcaklığı denir. Bu ismi bazı sabahları bitkiler üzerinde görülen çiğ tanelerine benzediğinden dolayıdır şebnem noktası denildiği de olur.

Herhangi bir sıcaklıktaki havanın konumundan, kuru termometre sıcaklığına paralel , % 100 bağıl nem eğrisini kesecek bir doğru çizilir. Kesişim noktasından aşağıya inilerek kuru termometre sıcaklığına karşılık gelen değer çiğ noktası (yoğuşma noktası) sıcaklığıdır.

Teorik olarak yoğuşma %100 bağıl nem üzerinde gerçekleştiği kabul edilsede pratikte yoğuşma %85 ile %95 bağıl nem eğrisinde vuku bulur. Bu nedenle hesaplarda yoğuşma noktası %90 bağıl nemde olduğu kabul edilir.

Hava sıcaklığını çığ noktasına kadar soğutulması için bir eşanjörün sonsuz büyüklükte olması gerekir. Günümüzde kullanılan serpantin konstrüksiyonları ile gerçekte çığ noktasına ulaşılamaz.Ulaşılabilseydi serpantin verimi %100 olurdu. Pratikteki serpantinlerde ise verim %85 – 90 mertebelerine ulaşabilir. Serpantinlerde verim tarifi yerine by-pass oranı tarifi daha yaygındır. Verimi %85 olan serpantinin by-pass oranı %15 değerindedir. Yani bu oranda hava şartlanamadan serpantini terk etmektedir. Cihaz üreticileri aynı zamanda by-pass oranını da verirler. çığ sıcaklığı ve by-pass oranı değerleri verilen bir serpantindeki değişimi göstermek için giriş şartlarını CÇN’na birleştiren doğruyu çizip bunu verim (veya by-pass) oranında bölmek yeterlidir.

Çiğ noktası sıcaklıkları , karışım içindeki su buharı kısmi basınçlarına karşılık gelen doyma sıcaklıklarıdır. Doymuş buhar tabloları kullanılarak kolayca ( PD ) doymuş buhar kısmi basınçları bulunur.

Aşağıdaki görselde sıcaklık değerlerine göre çiğ noktası değerli verilmiştir.

YOĞUŞMA NOKTASI
YOĞUŞMA NOKTASI

Konu hakkında ki sorularınız soru cevap kısmından bana iletebilirsiniz. En kısa zamanda sizlere dönüş yapacağıma emin olabilirsiniz.

Bereketli hayırlı bir üretim dönemi geçirmeniz dileğiyle.

Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.