Ticari Olarak İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

1
747

Ticari Olarak İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır ?

Çeşitli sebeplerle istiridye mantarı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kimisi hobi olarak, kimisi ek gelir olması için, kimiside profesyonel şekilde ticari olarak istiridye mantarı yetiştiriciliği yapar.

Mantar yetiştirmek oldukça riskli bir o kadarda kazançlıdır. İstiridye mantarı ticareti yaparak büyük kazançlar elde edilebileceği gibi, büyük zararlarla da karşılaşılabilir.

Bu nedenle bir çok girişimci istiridye mantarı, yada diğer adı kavak mantarı üretimine mesafeli olabilirler. Ancak gerekli tedbirleri alıp, disiplini elden bırakmazsanız işin sonunda kazanç mutlaka gelecektir.

Peki İstiridye Mantarı Üretiminde Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli ?

Öncelikli olarak tesisinizin gerekli yatırımı yapmanız ve doğru şekilde planlamış bir üretim tesisi kurmanız gerekli. Bunun için ziraat fakültelerinden, yada ziraat  mühendislerinden destek alabilirsiniz. Piyasada mantar çadırı kuruyorum diyen bir çok kişi ve kuruluş var bunlardan hizmet alırken oldukça dikkatli olmanızı tavsiye ederim.  Bu kişi yada kuruluşların geçmiş referanslarına araştırmalı ve dikkatli olunmalıdır. Yaptırılan tüm işler için fatura alın, karşılıklı olarak birbirinizi bağlayan bir sözleşme yapın.Çünkü her sektörde olduğu gibi istiridye mantarı sektöründe işini iyi yapamayan, kötü hizmet veren kişi/kuruluşlar maalesef bulunmakta. Tesisiniz kurarken biraz cömert olun, geçecek yılları düşünerek malzeme seçimi yapın. Kaliteli malzemeler kullanın ve gerekli tüm ekipmanı satın alın, “bunu da almasak da olur” sakın demeyin 🙂

Tesisimizi kurduktan sonra sıra geldi kompost işine. Burada karşımıza iki seçenek çıkıyor

  1. Kendimiz mi yapalım?
  2. Başkasından mı alalım?

İstiridye Mantarı Kompostunu satın almak mı? Yapmak mı?

Burada cevabını vermemiz gereken soru şu: Hangisinin maliyeti bana uygun?

Diyelim ki kompostu satın almaya karar verdiniz genelde ilk üreticiler bunu yapar doğru ve mantıklı olanda budur. Çünkü kompost üretebilmek içinde yine yeni yatırımlar gerekli . İlk etapta bu yatırımdan kaçınmak istemek gayet doğal.

Kompost Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

  1. Kompost üreticisinin geçmişi: Yeni bir üreticiden kompost almak biraz sakıncalı olabilir. Çünkü gerekli tecrübeye henüz sahip olmayabilir. Ama bu demek değildir ki  her yeni üretici tecrübesizdir. Uzun zamandır üretici olup sadece kendisi için kompost üreten kişilerde mevcut olduğunu unutmamak gerekir
  2. Kompostu hangi yöntemle üretiyor: İstiridye mantarı kompostları iki yöntemle yapılır. Birinci yöntem kaynatma yada buharla haşlanarak pastörizasyon yöntemi ile yapılan kompost. İkincisi ise Klordioksit yada Hidrojenperoksit ile dezenfekte edilerek yapılan yöntem. Eğer üretici ikinci söylediğim yöntemle kompost üretip satıyorsa o kompostu satın almayın. Çünkü; Bu yöntemle yapılan kompostu sizde yapabilirsiniz. Hemde bu yöntemle yapılan kompostlarda hastalık çıkma olasılığı daha da yüksektir. O yüzden ilk  söylediğim yöntemi kullanarak kompost üreten kişi/kuruluşlardan kompost almanızı tavsiye ederim.

Tüm bu süreci layıkıyla yerine yaptıktan sonra kuluçka yönetimine doğru bir şekilde uygulamak oldukça ciddi bir konudur. Bu konu hakkında ki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

 

1 Yorum

  1. Merhaba Hocam bu konuda bir süredir araştırma yapıyorum. Sizin gibi detaylı Bilgi veren görmedim. Allah razı olsun. Bu işe Sakarya’da başlamayı düşünüyorum. Kompost hazır alıp kendi edindiğim bilgilerle ürerim yapabileceğimi düşünüyorum. Sizce sözleşme yaparak bir firma ile başlamalıyım yoksa kendim adım adım mı ilerlemeliyim. Pazar konusunda firmalar yardımcı olacaklarını söylüyorlar bu arada. Teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.