İstiridye Mantarının Mücizesi

0
414

İstiridye Mantarları Otoimmün Hastalık Tedavilerinin Kullanılabilir mi?

Bilim adamları , adı bilimsel olarak Pleurotus ostreatus bilinen yenilebilir bir mantar türü olan istiridye mantarının; İnsanda hastalıklara karşı bağışıklık sağlayan hücrelerin daha aktif olmasını sağlama yönünde büyük bir fayda sağlayabileceğini düşünüyorlar. Bilim adamları çalışmalarında, bu mantarın yapısında bulunan bir proteinin, insandaki otoimmün hastalıkların tedavi edilmesinde yardımcı olabileceğini belirtiyorlar.

Amerikan Otoimmün ile İlişkili Hastalıklar Derneği (AARDA) tarafından verilen istatistiklere göre, yaklaşık 50 milyon Amerikalı, yaşamı tehdit edici olabilen kronik, 80 ila 100 farklı otoimmün hastalıktan muzdariptir.

AARDA’ya göre, özellikle kadın çocuklarda önde gelen ölüm nedenlerinden biri de, otoimmün hastalık olduğu ve bu hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan, immünsüpresan ilaç tedavilerinin de , “uzun vadeli yıkıcı yan etkileri” olabileceğini bildirilmiştir.

Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre, otoimmün hastalıklar, ABD’de önemli bir sağlık sorunudur.
Oyster (istiridye) mantarında bulunan bir proteinin,  bağışıklık sistemimiz tarafından, tıpkı bir “delici matkap” gibi kullanarak zararlıları bertaraf ederek, onlara karşı kendini koruyor.

PLOS Biyoloji dergisinde, istiridye mantarları ile ilgili bir çalışman yayınlandı. Monash Üniversitesi’nden Dr. Michelle Dunstone ve Birbeck College’ın yer aldığı ve Profesör Helen Saibil tarafından yönetilen bir araştırma ekibi, bu çalışmada, istiridye mantarının bağışıklık sisteminde nasıl davrandığına dair bulgular tespit etmiştir.

Araştırıcılar; “istiridye mantarının bu proteinleri, hedef hücrelerin plazma zarlarını içine girerek, bu zararlıların hücre içi ve hücre dışı çevre arasındaki doğal ayrımı kısa sürede etkileyerek, bu hücrelerde büyük gözenekler oluşturarak, zararlı hücrelerin ölmesini sağlarlar.”
İnsanlar, istiridye mantarlarındaki bu proteinle aynı şekilde davranan ayrıca,perforin isimli bir proteine sahiptir.

İstiridye mantarının faydaları hakkındaki diğer yazıma buradan ulaşabilirsiniz

Aşağıdaki video, hareket halindeki pleurotolysin proteinini göstermektedir:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.