Başlangıc ile ilgili sorular

0
0

Merhaba,

Uzun süredir istiridye mantar yetiştiriciliğini araştırmaktayım bu zamana kadar bu siteye nasıl denk gelmedim diye hayıflanıp durdum, Klavye karşısında yazdığınız her bir harf için çok ama çok teşekkürler, gerçekten sağlıklı bilgilerin bulunduğu çıkar ilişkisi olmadan sorulan sorulara özenle cevap verildiği bu site bence tüm mantar üreticilerinin baştacı yapması gereken bir site!
Genel hatları ile istiridye mantarı üretiminin tüm proseslerine hakimim fakat pratiğe dokme konusunda dafa fazla araştirma yapmayı düşünüyorum. Sitenizdeki bütün içerikleri okumak için sabırsızlanıyorum doğrusu !
Gelelim kafamdaki sorulara,
1- Başlamak için sizce 100m2 bir tesis kurup girelim mi ? yoksa ufak bir yer ayarlayarak denemeler mi yapmak mantıklı,
2- Tam otomasyonlu çadır kurup kompost eğitim ve sonrası teknik destek veren firmalar mevcut,sizce güvenilir firma bulunursa bu firmalarla başlamak mantıklımıdır? Nedense bana çok samimi gelmedi görüştüğüm anahtar teslimi tesis kuran firmalar ve inanın bana %60 verimden bahsedenler oldu
3- Ben bu işte para kazanmaya odaklı çalışmak istemiyorum elimde 1 çadırlık (100m2) sermayem var, eğer işler yolunda gider tesisi kurup para kazanmaya başlarsam kazandığım parayı yeni çadır yatırımına aktarmayı düşünüyorum . Sizce çadır değilde depo tavuk çiftliği gibi tesisler daha mı avantajlı olur?
4-Kompost üretimi yada tedariği ile ilgili çok araştirma yaptım sizin yazılarınızdan da okuduğum kadarıyla ikisinin de artı ve eksileri var fakat usulune uygun disiplinle şartları sağlayarak yapılırsa hazır almak yerine kompost üretmek daha cazip sizin fikirleriniz de bu yönde mi ?
5- Balıkesir Edremit bölgesinde bu işi yapmayı planlıyorum, bu bölge dünyada oksijen oranı en yüksek ilk sıralarda yer alan bir bölge bu avantaj mıdır sizce?

Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, sabırsızlıkla geri dönüşlerinizi bekliyorum hoşcakalın !

  • You must to post comments
0
0

Akif bey merhaba,

Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Elimden geldiği kadarıyla insanlara doğru bilgiyi kolayca ulaştırmaya çalıyorum. Bu konuda bazen başarılı bazende başarısız oluyorum.

Aklınızda ki sorulara gelecek olursak;

  • Başlangıç için, yada şöyle söyleyeyim, deneme yapmak için. Kesinlikle para harcamayın yada tesis kurmayın. Çünkü pratikle teorik arasında ki farklar hayalinizde ki gibi olmayabilir. Hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Yakınlarınızda bu iş ile uğraşan tesisler varsa onları görmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Zorlukları ve kolaylıkları yerinde görmeniz size çok şey katacaktır.
  • Herkes kendi tesisini kurabilir. Bunun için birileri ile anlaşmaya gerek yok. İyi kurulmuş başarılı üretim yapan tesisleri gezerek sizinde bu konuda fikirleriniz oluşabilir. Bana göre kendi tesisinizi kendiniz kurmalısınız. Tabi doğru kurulmuş örnek tesisleri gözeterek
  • Üçüncü sorunuz sizin ticari tercihlerinizle alakalı bu konuda fikir beyan etmek benim tasarrufumda değil
  • Bence ilk önce mantar üretmeyi öğrenmeli sonrada kompost yapmayı. Yani ilk seferlerde kompost dışarıdan alınmalı, sonra kendiniz kendi kompostunuzu yapmalı vede bunu satmalısınız.
  • Temiz doğa elbette bir avantajdır.
  • You must to post comments
Showing 1 result
Your Answer
Aşağıda yer alan misafir bölümünden mesaj gönderbilir, zaten bir hesabınız var ise yapabilirsiniz.
Name*
E-mail*
resim
File Name Size
There are currently no files uploaded.
Maximum file size 2MB.
Supported file formats: gif jpeg jpg png