kavak kütüğünde mantar yetiştiriçiliği

0
0

ilk defa mantar yetiştireceğim tesadüf olarak Biotech marka tohum aldım kavak kütüklerine aşılama işlemini yaptım ve kuluçkaya yatırdım ancak bir kütük e kaç gram tohum koyacağımı bilmediğim için göz kararı koydum bunun bir standart ı var mı, birde kuluçka döneminin bugün 7. günündeyim kuluçkada kaç gün bekletmem gerekiyor cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • You must to post comments
0
0
Tahir bey merhaba,
Kütük üretiminde ne kadar misel ekleneceğinin herhangi bir ölçüsü yok. Delik açılacaksa, kalınlık ve uzunluğa göre delik sayısı değişir. Diğer yöntemde ise kapak yüzeyinin tamamı misel ile doldurulur.
Kuluçka süresi ise her iki yüzeyde misel(sarım) görülene kadar kuluçkaya  (inkübasyona) devam edilir.Kuluçkanın belli bir  süresi yoktur, kullanılan malzeme ve koşullara göre değişir. Misellerin, her iki yüzeyde yoğun bir şekilde görüldüğüne kuluçkaya  kadar devam edilir.
Delme yönteminde ise , 1m uzunlukta 20 cm çapındaki bir kütük için, 3cm arayla,  karşılıklı  iki yüzeyde 6 cm derinliğinde delik açılır burada dikkat edilmesi gereken nokta şu; ağaçların merkez gövdesine zarar (Odun merkezi silindire) verilmemelidir. Çünkü misel için en besleyici nokta burasıdır orta merkezde 8 cm çapında ki kısma kesinlikle dokunulmamalı. Miselin kendisi bu bölgeyi kullanması için bırakılmalıdır. Kasım ayında kesimi yapılmış olan kütüklerin kullanılmak hızlı sarım açısından daha iyidir.
  • You must to post comments
Showing 1 result
Your Answer
Aşağıda yer alan misafir bölümünden mesaj gönderbilir, zaten bir hesabınız var ise yapabilirsiniz.
Name*
E-mail*
resim
File Name Size
There are currently no files uploaded.
Maximum file size 2MB.
Supported file formats: gif jpeg jpg png