Kompost Pastörizasyonu

0
0

Kompostun pastörizasyonu en ekonomik biçimde nasıl yapılabilir? Kısaca yöntemlerden söz edebilir misiniz? Pastörizasyon yapılmaz ise mutlaka küflenir mi?

  • You must to post comments
0
0

Başlangıç maliyeti en uygun olan yöntem büyük bir varil de kaynatarak yapabilirsiniz. Ancak bu yöntem oldukça amatördür, az miktarda kompost yapılacaksa bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Tonajlı yüksek miktarlarda kompost yapacaksanız profesyonel sistemlere yönelmelisiniz.

Pastörizasyon dışında uygun maliyetli başla bir yöntem olarak da klordioksit yada hidrojen perokosit ile kimyasal dezenfeksiyon yöntemini kullanabilirsiniz, bu konu hakkındaki yazıma buradan  ulaşabilirsiniz. Ancak bu yöntemler %100 kesin dezenfeksiyon sağlamaz. Günümüz şartlarında bilinen en iyi yöntem, şimdilik pastörizasyon yöntemidir. gelecekte farklı teknolojiler çıkıp daha uygun maliyetli kompost teknikleri geliştirilme çalışmaları devam ediyor. Bu konudaki gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

Eğer pastörizasyon yada dezenfeksiyon uygulaması yapılmaz ise , kompostlarınızda yeşil küf vb. hastalıkların oluşma ihtimali çok yüksektir.

 

 

  • You must to post comments
0
0

Yusuf Bey Merhaba,

Satıcıdan alacağımız miseli yeni buğday kavanozlarında çoğaltabiliyor muyuz? Bunun ölçüsü nedir? Bir de klordioksiti üretim odasının dezenfeksiyonunda da bir sprey yardımıyla kullanabiliyor muyuz? Maske kullanmalı mıyız?

  • Yusuf
    Bu soruları yeni başlıkta yazarsanız diğer kullanıcılar için daha derli toplu bir bilgi kaynağımız olur. Yayınlanmış sorular altına varsa bir cevap yazmanız farklı görüşleri aktarmamız için daha faydalı olacaktır.
  • You must to post comments
0
0

Teşekkür ederim.

  • You must to post comments
Showing 3 results
Your Answer
Aşağıda yer alan misafir bölümünden mesaj gönderbilir, zaten bir hesabınız var ise yapabilirsiniz.
Name*
E-mail*
resim
File Name Size
There are currently no files uploaded.
Maximum file size 2MB.
Supported file formats: gif jpeg jpg png