İstiridye Mantarında Kuluçka Süresi

0
0

Öncelikle çok teşekkürler cevaplar için.

 1. Kuluçka süresi maksimum kaç gün olabilir?mağara tarzı bşr yerdeyiz, soba yakıyoruz bazen ısımız 18 bazen 20 oluyor. Şu an 15. gündeyiz soba yaktıktan sonra.Henüz sarım yok.
 2. Kuluçka döneminde ortam nemi nem kaç olmalıdır? Pin attıktan sonra kaç olmalıdır?
 3. İçerisinden aşırı koku gelen komposlardaki hastalık diğerlerine bulaşır mı? Onları çıkarmak gerekir mi?
 4. Futar 35 kullandık. Diğer türlerden farkı var mıdır?
 5. Komposun ağırlığıyla verim arasında doğru orantı vardır deniliyor. Sebebi nedir?
 6. Nemi sisleme ile vermek yada yerleri ıslatmak arasında fark varmıdır?

Teşekkürler.

 • You must to post comments
0
0
 1.   Kuluçka süresi kullanılan materyale bağlı olarak 2 hafta ile 4 hafta arasında değişir. Yumuşak dokulu hammaddeler de kuluçka dönemi kısa, sert malzemelerde ise daha uzundur. Kuluçka döneminde sabit ve homojen bir sıcaklık sağlamak çok önemli, soba ile bunu başarabileceğinizi düşünmüyorum. Eğer imkanlarınız kısıtlı, yerinizde kira değil, ılıman bir ikliminiz var ise  size kütükte üretim yapmanızı tavsiye ederim. Ticari olarak daha yavaş ürün dönüşü olacaktır kompost kadar ürün alamayabilirsiniz ancak daha az masraf ile üretim gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kompostlarınızda 15 gün geçmesine rağmen sarım gerçekleşmemişse beklemenin bir anlamı yok.
 2. Kuluçka döneminde kompost deliklerinden kuruma yapmaması için %75 oranında nem idealdir. Pin döneminden sonra ise nem oranı %80-85 civarında olmalıdır.
 3. İvedilikle hastalıklı poşetler kültür odanızdan dışarı atılmalıdır. Yoksa sağlıklı kompostlarınıza hastalık bulaşabilir ve verim kaybına neden olabilir.
 4. Her ırkın kendine göre özellikleri vardır HK35 dünyada en çok kullanılan ırktır tüm mevsimlerde iyi performans sağlar.
 5. Kompostun ağırlıyla verim doğru orantılı değildir. Çünkü içine fazlada su kalmış kompostlar verim arttırmak yerine tam tersi verim kaybına hatta çeşitli hastalıklara sebep olur. Yada daha büyük poşet kullanılarak yapılan kompostlarda da ısı artışı fazla olacağı için misel gelişimini olumsuz etkileyerek yine verim kaybına neden olacaktır. Bu konuda en iyisi çapı 30 cm geçmeyen poşetler kullanılarak %-70 oranında su %30 oranında kuru madde olarak ayarlanmalıdır. Bu oranda 1 Kg kuru maddeye 1 Kg Taze mantar alınması beklenir. Yani 1 Kg. Komposta 300 gr. mantar düşer verim hesabınızı buna göre yapabilirsiniz. Bu alabileceğiniz en ideal verimdir.
 6. Mantarlar havadaki bağıl nemi kullanırlar. Mantarıların %90 sudur, buda mantar için nemin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Nemlendirmede yerleri ıslatmak havadaki nemi arttırabilir ancak . Ayaklarla taşıdığımız farklı mikroorganizmaların yerdeki ıslak alanda gelişmesi daha kolay olacaktır, buda farklı riskleri ortaya çıkaracaktır. Bu yüzden sisleme yoluyla yapılan nemlendirme de daha iyi sonuçlar alınacağına inanıyorum.
 • You must to post comments
Showing 1 result
Your Answer
Aşağıda yer alan misafir bölümünden mesaj gönderbilir, zaten bir hesabınız var ise yapabilirsiniz.
Name*
E-mail*
resim
File Name Size
There are currently no files uploaded.
Maximum file size 2MB.
Supported file formats: gif jpeg jpg png