Pamuk kompostuyla yeni başlamak

0
0

Yusuf Bey merhaba,
Öncelikle yaptığınız şeyi takdir ediyorum. Genelde ülkemizde kimse bilgilerini paylaşmak istemez.
Ben İstanbul’da çiftçilik yapıyorum. Sebze ve yumurta üretim/satışı yapıyoruz. Şimdi ise 3 tane 100m2 lik kendi yaptığımız son teknoloji, çok kaliteli malzemelerden izolasyonlu çadırları ve askı sistemlerini yaptık.
Burada bu işi 4-5 yıldır yapan ve iyi referansları olan birinden danışmanlık ve sonrasında kompost alarak başlamayı planlıyoruz. Kendisi pamuk türevi bir malzemeden kompost yapıyor ve %30-35 arası verim alınacağını söylüyor, ama ben yine de %25-30 arası hesaplıyorum.
Mantarhaneyi kurarken dayatılmış hazır ve maliyetli sistemler kurmayıp daha basit ve az maliyetli ama işimizi görecek şekilde yapıyoruz.
Örneğin:
1- Klima kesinlikle koymuyoruz. Mantarhanenin havasını kurutuyor ve kanallarında ciddi spor birikiyor.
2- Tavandan sislemeye yatırım yapmıyoruz. Evaporatör türevi boruya sıcak/soğuk hava püskürtme sistemi ile havalandırma yapacağız. (sirkülasyon pompası ve kışın termosifon, yazın buz kalıpları kullanılan minik depodaki suyu çevireceğiz)
3- her koridora 60cmlik fan koyacağız.
4- Tavanlara yavaş dönen vantilatör pervane takıp hava sirkülasyonu yapacağız
5- Giriş ve çıkışta askılardan 2m boşluk bırakacağız.
6- Otomasyon panosuna yatırım yapmayıp manuel ısı, nem, CO2 ölçme aletleriyle yine manuel ve kontrollü müdahale edeceğiz.
7- 5kg’lık kompostlarda 25 gün kuluçka, sonrasında da maksimum 20gün hasat dönemini 2 flaşta tamamlayıp yenisini alacağız.
8- tavanlara 4-5 tane mor ışıklı “cızz” denilen aparatlardan koyacağız, ayrıca haşere bantlarını duvarlara yapıştıracağız.
9- her koridora 15w tasarruflu spiral ampul koyacağız. LED ışık koymuyoruz.

Bu şekilde; endüstriyel klima (10bin TL), sisleme sistemi (4,5bin TL), otomasyon panosu(2,5bin TL) toplam çadır başı 17bin TL tasarruf yapıyoruz.

Yukarıdaki maddelerde yaptığımız bir hata veya atladığımız bir şey var mı acaba? Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ediyorum.
Selamlar.

  • You must to post comments
0
0

Temiz havayı içeride tavana koyacağınız vantilatörlerle dağıtacağımızı düşünüyorum. ancak bunun nasıl bir sonuç vereceğini kestiremedim. Benim bu konuda ki düşüncem temiz havayı havalandırma kanalları ile dağıtmak yönündedir. iç sıcaklığı da anladığım kadarıyla evoparatif ped ile ayarlamayı düşünüyorsunuz. Bu konuda bir sıkıntı yok. ancak evopatif ped için kullanılacak depoyu sık sık temizlemeniz ve dezenfekte etmeniz gerektiğini kesinlikle unutmayın, yoksa dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir.
Hava giriş kısımlarına ince sineklik teli koymayı unutmayın. sinek bu işin en baş belası unsurlarından biridir. Oldukça büyük sıkıntılara neden oluyor. Kapı kısımlarını iki kapılı şekilde tasarlayın. Ön giriş yaptıktan sonra ikinci bir giriş kapısı daha koyarak odaya girişleri daha kontrollü yapabilirsiniz. ikinci kapıyı sineklik telinden yapabilirsiniz. bu şekilde dışarıdaki sinekler siz kapıyı ayçtığınız anda içeri giremezler. Mantarahanenin çevresel faktörlerinede dikkat etmenizi söylememe gerek yok sanırım Nem ve co2 için bir otomasyon Yaptırmanızı tavsiye ederim. bunlar dışında ekleyebilecğim başka bir şey yok umarım istediğiniz gibi sonuçlar elde edersiniz. unutmadan son bir not verim hesabınızı %20-25 bandında yapın.

  • You must to post comments
Showing 1 result
Your Answer
Aşağıda yer alan misafir bölümünden mesaj gönderbilir, zaten bir hesabınız var ise yapabilirsiniz.
Name*
E-mail*
resim
File Name Size
There are currently no files uploaded.
Maximum file size 2MB.
Supported file formats: gif jpeg jpg png