sarım olmuyor

0
0

Kusura bakmayın çok soru soruyorum.Ancak şuan 21.gündeyim kuluçkanın henüz sarım çok çok az.Yaklaşık 850 komposunun çöp olmasından korkuyorum.İlk kez bu işi yapıyorum.Sıkıntının nereden olduğunu anlamaya çalışıyorum..

Özetle;

1. Suyun normal PH değeri 7 idi.10 balya alabilecek bir havuzumuz var(4m*1.40cm, yükseklik 60 cm).Bu değeri 5,5 6 ya düşürülmesi gerektiğine dair bazı yazılar okuduğum için küçük pet bardağın yarısından birazcık fazlasına kadar limontuzu doldurup bardakda çözüp havuza attım, karıştırdım.Ayrıca Peroksitten 2 pet bardak kadar ilaç kattım havuza ve hemen saman balyalarını koydum ve 10 saat beklettim. Sonra çıkartıp basıma başladım. Ama tekrar ph ölçmeyi unuttum. Ertesi gün havuzda kalan suyu boşaltmadan eksilen kısmı tamamlayarak ve yaklaşık aynı oranda limontuzu katarak devam ettim. 7 günlük basım sürecinde sadece 4.gün havuzu tamamen boşattım ve temizleyip tekrar doldurdum.

Sizce sıkıntı burada mı? Ph 4 lere düşmüş olabilir mi?Belkide altına düşmüştür.

2.Kuşkulandığım diğer şey delikleri toplu iğne ile yaklaşık 15 tane attım bu yeterli gelmemiş olabilir mi?Çuvaldızla mı atmalıydım. Komposların alt kulaklarını 12.gün kesdim varsa fazla su boşalsın diye.

Size telden yada whatsappp tan nasıl ulaşabilirim?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • You must to post comments
0
0

Bu sitenin kuruluş amacı tamamen bunun içindir. Yani deneyimsiz üreticilerin soru sorabileceği ve bu  sorulardan faydalanan diğer üreticiler olmasını bekliyoruz. İstiridye mantarı ile alakalı aklınıza gelen tüm soruları buradan sorabilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyacağım.

Eğer o pH seviyesinde ekim yapmadan önce Kireç yada alçı karıştırmanız gerekli. Çünkü sarım işeminde oluşan kimyasal reaksiyonlar kompostun pH’sını dahda aşağılara çekebilir. Tambonlama yapması için kireç yada alçı eklenerek pH Bu seviyde kalması sağlanır. Miselin en iyi geliştiği pH değeri 5,5 dir. ama bunu sabit tutmak için kompostumuza kuru madde ağırlığının %2 si kadar kireç yada alçı katılır. Perkosit içinse en az %0,2  oranında katılması gerekir. Havuzdaki suyu gün için de en fazla 2-3 defa kullanabilirsiniz. Ertesi güne devam etmek için su bırakılamaz. Yani burada büyük bir hata yapmışssınız. Delikler birazcık iri olmasında fayda var. Kulakları hemen aynı gün kesmenizde fayda var. Kompost yaparken limon tuzuna ihtiyacınız yok. İletişim Bölümünden telefon numarama ulaşabilirsiniz

  • You must to post comments
Showing 1 result
Your Answer
Aşağıda yer alan misafir bölümünden mesaj gönderbilir, zaten bir hesabınız var ise yapabilirsiniz.
Name*
E-mail*
resim
File Name Size
There are currently no files uploaded.
Maximum file size 2MB.
Supported file formats: gif jpeg jpg png