Satın Alınan Misel Çoğaltılabilir mi

0
0

Satıcıdan aldığım buğdaya sardırılmış miseli çoğaltmak için kendi hazırladığım buğday ortamına aşılama yaparak çoğaltabilir miyim?

  • You must to post comments
0
0

Evet, çoğaltılabilir ancak bunu yaparken çok dikkatli ve titiz davranmalısınız.

  • You must to post comments
0
0

Yusuf Bey, satıcıdan aldığım tohumluk miseli tam olarak nasıl çoğaltacağımı, nelere dikkat etmem gerektiğini, ne oranda katacağımı kısaca anlatırsanız sevinirim.

  • Erkin Egemenler answered 1 sene ago
  • last edited 1 sene ago
  • You must to post comments
1
0

Bu işi yapabilmek için, kullanılacak bütün malzeme ve materyallerin steril edilmesi ve yine ekim işleminin de sterili koşullara sahip olmak gerekiyor. Bu koşulları yerine getire bilen, herkes ekim yapabilir. Aksi durumda, enfeksiyon olur. Bir de, miseller de yaşlanıyor. 3- 5 aktarmadan sonra, yeni ana kültür hazırlamak lazımdır.

Malzemeler, irili ufaklı epey çok sayıdadır. Bazılarının fiyatı onbinlerce Dolar kadardır. Her üreticinin, misel çoğaltması için yatırım yapması ekonomik de değildir. Bu nedenle, bu iş için yatırım yapan firmalar vardır. Oradan, tohumluk misel almak daha ekonomik ve avantajlıdır. Çoğu işlem tekniktir. Bu iş için teorik bilgi yanında, pratiğini de bilmek lazım. Bunun için küçük işletmeler misel üretmemelidir. ancak hobi olarak evde ufak denemeler yapmak yeterlidir.

  • You must to post comments
Showing 3 results
Your Answer
Aşağıda yer alan misafir bölümünden mesaj gönderbilir, zaten bir hesabınız var ise yapabilirsiniz.
Name*
E-mail*
resim
File Name Size
There are currently no files uploaded.
Maximum file size 2MB.
Supported file formats: gif jpeg jpg png