Sorular ve Cevapları

İstiridye Mantarı tüm sorular ve cevaplarını bu sayfada vermeye calıştık. Yeni sorular ve cevaplar ekleyerek daha geniş bir yelpazede cevaplar vermeye devam edeceğiz

İstiridye Mantarı Hakkında Sorular ve Cevaplar

İstiridye mantarı sağlıklı bir besin kaynağıdır. İstiridye mantarının faydalarından daha önce bahsetmiştik. Üreticiler için ise üretim şartları kolaydır ve yapılabilir. İşlerinde titiz olan herkes bu işi kolaylıkla yapabilirler.
İstiridye mantarını satmak zor bir iş değildir. Kolay satışını gerçekleştirebilirsiniz. Peki Kimlere satabilirim diye düşünüyorsanız. Marketler, Lokantalar, Manavcılar, Hal toptancılarına rahatlıkla satılabilir. Hatta kendiniz bile pazarlarda ve sokaklarda satabilirsiniz.
İstiridye mantarının faydaları say say bitmiyor işte istiridye mantarının faydaları. Antioksidandır Vücut içerisinde yer alan hücreler özellikle serbest haldeki radikaller nedeniyle zarar görebilmektedir. Bu zarar kanser gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İstiridye mantarı antioksidan özelliğe sahip olduğundan dolayı hücrelerin zarar görmesine neden olan serbest radikallerin etkisinin kırılmasını sağlar. Kanser hastalığı ile mücadele konusunda üretilmiş olan birçok ilacın içerisinde de istiridye mantarına yer verilmiştir. Kolesterolü dengeler İstiridye mantarı kandaki kolesterol değerlerinin düşmesinde etkilidir. Bu etkisini içerisinde yer alan levostatin maddesiyle göstermektedir. Günümüzde kullanılan kolesterol düşürmede etkili ilaçlarda istiridye mantarı da kullanılır. Bu mantar türü kolesterol değerlerinin düşmesini sağladığı gibi kolesterolün dengede kalmasına da yardımcı olmaktadır. Antibakteriyeldir İstiridye mantarı doğal antibiyotik özelliği gösterdiğinden dolayı çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olan bakteri türlerinin gelişimini engellediği gibi bu bakterilerin yok olmasını sağlamaktadır. Antibiyotik kullanmak yerine doğal besinlerden yararlanmak istiyorsanız istiridye mantarı tüketin. Besin değeri yüksektir Yüksek oranda demir içeriğine sahip istiridye mantarının ete oranla etkisinin daha yüksektir. Et tüketemediğinden dolayı yeterli düzeyde beslenemediğini düşünen kişiler daha ucuza temin edebilecekleri istiridye mantarını tüketerek gereksinim duymuş oldukları demiri alabilirler. Ayrıca bu mantar türü içerisinde yüksek ölçüde b vitamini yer almaktadır. B vitamini eksikliğinden kaynaklı problemleriniz varsa b vitaminini istiridye mantarından temin edebilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirir Antibakteriyel ve antioksidan özelliğiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Bağışıklık sisteminizin zayıf olmasından dolayı sürekli hastalanıyorsanız istiridye mantarıyla bağışıklık sisteminizi güçlendirerek vücudunuzu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirebilirsiniz. Kabızlığı önler Lif oranı yüksek olan istiridye mantarı dışkıyı yumuşatır ve kabızlığa iyi gelir. Sindirim sisteminin hızlanmasını sağladığından dolayı sindirim sistemi ile alakalı diğer sorunların da ortadan kalmasına yardımcı olur. Yüksek tansiyonu düşürür İstiridye mantarının içerisinde yüksek oranda potasyum bulunur. Bu potasyum tuzun etkisinin azalmasını sağlar ve bu sayede yüksek tansiyon problemi büyük ölçüde ortadan kaldırılır. Yüksek tansiyon için istiridye mantarı tüketilecekse tuz tüketimine de sınırlama getirilmesi mantıklı olacaktır. Anemiyi engeller Anemi hastası olan kişiler demir ve folat alımını arttıracak olursa tedavi süreci hızlanmaktadır. Bu yüzden anemi problemi olan kişiler istiridye mantarı gibi demir ve folat içeren besinler tüketmeli. Bu sayede bu hastalıkla mücadele daha kolay bir hale gelecektir.
İstiridye mantarlar doğada ağaç gövdelerinde kendiliğinde yetişir. Mantarhanelerde kültürü yapılmaktadır.
istiridye mantarlar çorbalarda ve yemeklerda bolca kullanılır. Oldukça lezzetli bir mantar türüdür. Tadı ete benzemesi sebebi ile vejeteryanlar arasında oldukça popülerdir.
İstiridye mantarları semt pazarları ve marketlerin manav reyonlarından temin edebilirsiniz.
İstiridye mantarları oldukça hassastırlar. Yetiştirildikleri odalar doğru iklimlendirme yapılmıyorsa bu türden sorunlarla karşılaşılıyor. İstiridye mantarı hastalıkları ve gelişim bozuklukları hakkındaki yazımı okuyarak daha geniş bir bilgiye sahip olabilirsiniz yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.    
İstiridye mantarının içeriğinin büyük bir kısmı sudur. Eğer bulunduğu ortam doğru şekilde nemlendirilmezse istiridye mantarlarında kuruma görülür.
Bu sizin ticari yeteneklerinizle sınırlıdır. Bu işten ne kadar kazanacağınız sizin yetenekleriniz kadardır. İşinizi düzgün yaparsanız vede çok çalışır pes etmezseniz sizi tatmin edecek paralar kazanabilirsiniz.
Sitemizde istiridye mantarının nasıl yetiştirildiği hakkında onlarca makale mevcut dilerseniz İstiridye Mantarı Nasıl Yetişir öğrenmek istiyorsanız makaleleri okuyarak bu konu hakkında gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz. Makalelere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
İstiridye mantarları suyu çok hızlıca çektikleri için zorunluluk yoksa sadece nemli bir bezle silmek yeterlidir. Eğer yıkamadan rahat edemiyorsanız hızlıca yıkayıp hemen zaman kaybetmeden kurulamakta fayda var. istiridye mantarı yemek tarifleri hakkında bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsininiz
İstiridye mantarını 2-4 °C  sıcaklıkta buzdolabında yada soğukhava depolarında kısa süreliğine saklanabilir.
Bu sorunun cevabını sitemizda tarifler kısmından bulabilirsiniz
Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Bulunduğunuz bölgeye göre fiyatlarda farklılık görülür.
 
 İstiridye Mantarı (100 g) içinde 35 kadar kalori mevcuttur.
İstiridye mantarı kompost hazırlanıp odaya konulduktan sonra yaklaşık 20-27 gün arasında süren bir kuluçka dönemi vardır. Kuluçka dönemi tamamlandıktan sonra ilk taslaklar (pin oluşumu) gözükür. Taslakların gelişimide yaklaşık 7 gün sürer.
İstiridye mantarı satın alındıktan sonra dolapta muhafaza edilmelidir. 3-5 gün içerisinde de tüketilmelidir.
Üreticilerin en çok merak ettikleri konuların başında bu soru gelir. Acaba kaç günde bir toplanmalı? Mantarları takip ederek yaprakların kıvrımları düzleştiği zaman mantarların toplanma vaktinin geldiğini anlayabilirsiniz. Yapraklar tam düzleşmeden hemen önce toplanmalıdır yaprak büyüklükleri önemsenmeden hasatınızı hemen yapmalısınız. Eğer beklerseniz mantarlar kilo kaybına uğrar .
Toplanan istiridye mantarının  raf ömrü 3-8 °C sıcaklıkta  1-7 gün arasındadır.  Normal oda sıcaklığında dayanma zamanı 24 saattir. Daha sonra sararma ve kararma başlayabilir. Hasat edilen mantarın dayanma gücüne üretim sırasında yapılan bakım işlerinin, hastalık ve zararlıların etkisi olmaktadır. Mantar ne kadar sağlıklı ve üretim isteklerine bağlı koşullarda yetiştirilirse raf ömrü o kadar uzar.
İstiridye mantarları kuluçka döneminde yaklaşık 21-27 derece sıcaklık ihtiyacı bulunmaktadır. Kuluçka evresinden sonra %85-90 nem ve 14-18 derece sıcaklık ister bu ortamın sağlandığı temiz ve hijyenik her ortamda istiridye mantarı yetiştirilebilir.
İstiridye mantarı reçinesiz bütün ağaçların gövdesinde yetişebilir.

Genç Çifti Hibe ve Destek

30.000 TL’yi aşan proje giderleriniz için Tarım Kredi’nin kredi olanaklarından faydalanabilirsiniz. Bu konuda bilgi almak için en yakın Tarım Kredi Kooperatifine başvurunuz.
Tüm proje konuları, tüm illerde geçerli değildir. Bu konuda uygulama rehberini inceleyiniz. Tarım Kredi Kooperatiflerinin tedarikçi olduğu büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık tesis yapımı ve hayvan alımı projeleri için Bakanlıkça bazı illerde başvuru kabul edilmeyecektir. Bu projeler için başvuru kabul edilmeyecek olan iller şu şekildedir; Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, İstanbul, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Sakarya, Kocaeli, Yalova, İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Kütahya, Uşak, Bilecik, Antalya.
Uygulama rehberine göre, aşağıdaki iki konuda Tarım Kredi Kooperatifleri resmi ve tek tedarikçi olarak görevlendirilmiştir: 1. Büyükbaş hayvancılık tesis yapımı ve hayvan alımı konusunda; En az 70 m2’ lik (8 Baş Kapasiteli) kapalı alanı olan büyükbaş hayvancılık tesis yapımı ve en az 3 Adet (8 Aylık/Erkek)  Kombine/Etçi Irk veya Melezleri büyükbaş hayvan alımı projeleri. 2. Küçükbaş hayvancılık tesis yapımı ve hayvan alımı konusunda; En az 100 m2 lik (80 Baş Kapasiteli) kapalı alanı olan küçükbaş hayvancılık tesis yapımı ve en az 20 Adet (Erkek/Dişi) küçükbaş (Koyun/Keçi) hayvan alımı projeleri.
Büyükbaş ve küçükbaş hayvan tesis yapımı ve hayvan alımı projelerinde tek tedarikçi Tarım Kredi Kooperatifleridir. TİGEM’in de tek tedarikçi olduğu projeler haricindeki diğer projelerde de, proje giderlerinizi Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden yapabilirsiniz.
Proje konularına göre, uygulama rehberindeki tedarikçi sıfatına haiz yerlere başvurabilirsiniz. (TİGEM, Tarım Kredi Kooperatifleri, diğer özel firmalar)
Başvurular tamamlandıktan sonra Genç Çiftçi Proje Değerlendirme Komisyonu tarafından teslim alınan projeler on iş günü içerisinde değerlendirilir. Kabul edilen projeler ilan edilir. Başvurular için son tarih 5 Mayıs 2017 olduğu için bu tarihten sonra 10 iş günü içerisinde açıklanır. Sonraki aşamada ise projeleri kabul edilenler ile Bakanlık arasında Hibe Sözleşmesi yapılacaktır.
Proje giderleri için hibe desteği tutarı KDV hariç 30.000 TL’dir. Projeniz için tahmini gideriniz 30.000 TL’nin üzerinde olsa bile Devletten sadece 30.000 TL hibe desteğinden faydalanabilirsiniz.
 1. Mantar Yetiştiriciliği (Kültür ve İstiridye Mantarı)
 2. Büyükbaş Hayvancılık Tesis Yapımı ve Hayvan Alımı
 3. Küçükbaş Hayvancılık Tesis Yapımı ve Hayvan Alımı
 4. Büyükbaş Sığır Yetiştiriciliği
 5. Büyükbaş Manda Yetiştiriciliği
 6. Küçükbaş Koyun Yetiştiriciliği
 7. Küçükbaş Keçi Yetiştiriciliği
 8. Arıcılık
 9. Kanatlı Yetiştiriciliği
 10. İpekböceği Yetiştiriciliği
 11. Kapama Meyve Bahçesi Tesisi
 12. Bağ, Çilek ve Diğer Bitkiler Kurulu Kapama Bahçe Tesisi
 13. Açıkta Fide, Fidan ve Süs Bitkisi Üretimi
 14. Tıbbi ve Aromatik Bitki Üretimi, İşlenmesi, Depolama ve Paketleme
 15. Coğrafi İşaretli Olan Gıdaların Üretimi, İşlenmesi ve Paketleme
 16. Proje konularına ilişkin ayrıntılı bilgi için uygulama rehberine bakınız:
 17. https://gencciftci.tarim.gov.tr/Content/download/2017_Uygulama_Rehberi.pdf
 • a) Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • b) Ücretli çalışmadığına dair SGK’dan alınan belge.
 • c) Başvuru dilekçesi. (2017/10 sayılı Tebliğ eki olarak internetten ulaşılabilir.)
 • ç) Proje tanıtım formu. (2017/10 sayılı Tebliğ eki olarak internetten ulaşılabilir.)
 • d) İmzalı taahhütname. (2017/10 sayılı Tebliğ eki olarak internetten ulaşılabilir.)
 • e) Varsa yatırım yerinin genç çiftçiye ait olduğuna dair mülkiyet belgesi.
 • f) Varsa proje konusu kapsamında eğitim belgesi.
 • g) Proje konusu içeriğinde varsa coğrafi işaret tescil belgesi.
 • ğ) Varsa engelli, gazi veya birinci derece şehit yakını olduğuna dair belge.
 • h) Diploma sureti veya okur-yazarlık belgesi.
Ön başvurular, “https://gencciftci.tarim.gov.tr” uzantılı yazılım üzerinden yapılır. Kesin başvurular, genç çiftçilerin proje uygulayacağı kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu il/ilçe tarım müdürlüklerine şahsen yapılır.
a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. b) Bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşından gün almış, 41 yaşından gün almamış olmak. c) Okur-yazar olmak. ç) Başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışıyor olmamak. d) Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak. e) Başvuru tarihi itibarıyla KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak. f) Hayvansal üretime yönelik projelerde, 15 adet büyükbaş veya 50 adet küçükbaştan fazla hayvan sahibi olmamak. g) Arıcılık projelerinde, 50 adetten fazla arılı kovan sahibi olmamak. ğ) Daha önce hibeden faydalanmış, hibe sözleşmesi iptal edilmiş veya başvurusu reddedilmiş olmamak. f) Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak.

Load More

Sarım aşamasında istiridye mantarı iklim istekleri

Sarım aşamasında istiridye mantarı iklim istekleri 1.      SICAKLIK Sarım aşamasındaki en önemli parametre sıcaklıktır. Bu aşamada 2 değer sürekli olarak ölçülmeli ve takip edilmelidir. Bu değerlerden 1.si oda sıcaklığı (OS), 2. si ise kompost torbası...

İstiridye Mantarı Üretimine Kirazlı Kadınlarda Katıldı

İstiridye Mantarı Üretimine Belediyeden Büyük Destek İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği eğitim ve desteklerle istiridye mantarı üretimine başlayan Kiraz’ın emekçi kadınları, Başkan Aziz Kocaoğlu’ndan istedikleri üretim tesisine de kavuştu. Her ekim periyodunda 4-5 hasat yapma imkanı sunan tesiste yılda en az 20 ton istiridye mantarı üretilmesi...

İstiridye Mantarının Mücizesi

İstiridye Mantarları Otoimmün Hastalık Tedavilerinin Kullanılabilir mi? Bilim adamları , adı bilimsel olarak Pleurotus ostreatus bilinen yenilebilir bir mantar türü olan istiridye mantarının; İnsanda hastalıklara karşı bağışıklık sağlayan hücrelerin daha aktif olmasını sağlama yönünde büyük bir fayda sağlayabileceğini düşünüyorlar. Bilim adamları çalışmalarında, bu mantarın yapısında...

İstiridye Mantarının Hikayesi

Mardin'de Üretim Yapan sevgili kardeşim Şahin ERİN'in keyifli anlatımıyla istiridye mantarını nasıl yetiştirdiğini anlatan foto galerisini burada yayınlamaktan mutluluk duyuyorum. Bu platformda yayınlama izin verdiği için Şahin ERİN kardeşime teşekkür ediyorum.

Hücrede” İstiridye Mantarı Yetiştirdiler

Niğde E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda 2000'li yıllardan önce hücre olarak kullanılan alanda yetiştirilen istiridye mantarının hasadı yapıldı.  Niğde E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda 2000'li yıllardan önce hücre olarak kullanılan alanda yetiştirilen istiridye mantarının hasadı yapıldı. Hükümlüleri topluma kazandırmak ve meslek sahibi yapmak amacıyla 2000'li...

Ticari Olarak İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Ticari Olarak İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır ? Çeşitli sebeplerle istiridye mantarı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kimisi hobi olarak, kimisi ek gelir olması için, kimiside profesyonel şekilde ticari olarak istiridye mantarı yetiştiriciliği yapar. Mantar yetiştirmek oldukça riskli bir o kadarda kazançlıdır. İstiridye mantarı ticareti yaparak büyük kazançlar elde edilebileceği...